Zdrowie i ekologia priorytetami w Krajowym Planie Odbudowy. Co o KPO sądzą Polacy?
Zmiany demograficzne, starzenie się społeczeństwa, choroby cywilizacyjne i wynikające z nich problemy stają się coraz częściej codziennym doświadczeniem wielu Polaków. Krajowy Plan Odbudowy wspiera sektor zdrowotny przez modernizację szpitali, poprawę dostępności usług medycznych oraz rozwój uczelni medycznych i przemysłu farmaceutycznego.
14.12.2024 22:25
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Znaczna część pieniędzy z KPO zostanie przeznaczona na rozwój specjalistycznych centrów onkologicznych i kardiologicznych. Przewidziane są również inwestycje zwiększające dostęp do opieki geriatryczne.
Jednym z założeń KPO jest dążenie do zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenie negatywnego wpływu działalności człowieka na klimat i ekosystemy. Dlatego realizowane cele w ramach tego programu skupiają się głównie na transformacji energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii OZE, zielonej transformacji transportu, ochronie terenów zielonych i wielu działań zorientowanych na ochronę środowiska naturalnego.
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, Polacy jasno wskazali obszary, które najbardziej potrzebują wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Spośród dziewięciu kategorii respondenci mogli wybrać maksymalnie trzy.
Zdrowie było najczęściej wskazywaną kategorią - tak uważa 72,8 proc. badanych. Drugim często wymienianym obszarem była obronność i bezpieczeństwo, które uzyskały 49,1 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazła się ochrona środowiska i zielona transformacja z wynikiem 33,6 proc.
Wyniki dla pozostałych wskazań:
· Infrastruktura: 31,0 proc.
· Edukacja: 23,8 proc.
· Cyfryzacja: 13,5 proc.
· Kultura: 9,7 proc.
· Administracja publiczna: 4,7 proc.
· Tylko 0,7 proc. respondentów wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
Wnioski: Wyniki badania pokazują, że Polacy priorytetowo traktują kwestie zdrowotne, które wydają się być największym wyzwaniem wymagającym wsparcia finansowego z KPO. Wysokie miejsce obronności i bezpieczeństwa świadczy o pewnym poczuciu zagrożenia w społeczeństwie, w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej. Jednocześnie duża liczba głosów na ochronę środowiska wskazuje na wzrost świadomości zmian klimatycznych i konieczności zapobiegania konsekwencjom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badanie zostało zrealizowane w dniach 25-27 października 2024 roku metodą CATI i CAWI.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego