Trwa ładowanie...
d22otus

Zdobywcy Mount Everestu narażeni na napromieniowanie

Himalaiści zdobywający Mount Everest narażeni są na silne promieniowanie kosmiczne. Poziom promieniowania na najwyższym szczycie świata jest stosunkowo wysoki - wynika z danych brytyjskiego Society for Radiological Protection. Narażenie na promieniowanie niesie ze sobą niebezpieczeństwo rozwoju w późniejszych latach choroby nowotworowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdobywcy Mount Everestu narażeni na napromieniowanie
(AFP, Fot: Tshering Sherpa)
d22otus

W maju ubiegłego roku 36-letni Bob Kerr, członek Assynt Mountain Rescue Team przeprowadził pomiary poziomu promieniowania podczas wspinaczki na Mount Everest. Gdy na wysokości 7924 metrów Kerr czasowo stracił wzrok i musiał zejść niżej, jego nepalski przewodnik Dorje Khatri, wniósł sprzęt na sam szczyt i dokonał pomiarów.

Niestety Khatri zginął w tym roku wraz z 15 innymi Nepalczykami, zabity przez lawinę, która zasypała trasę pomiędzy obozami I i II na wysokości około 5800 m.

Jak wynika z uzyskanych danych osoba, która osiągnie szczyt naraża się na dawkę około 1 milisiwerta, odpowiadającą dawce promieniowania związanej z pięcioletnim zatrudnieniem w brytyjskiej elektrowni jądrowej.

d22otus

Jak zaznacza Kerr, który zawodowo zajmuje się ochroną przed promieniowaniem jonizującym, nikt nie umarł na Evereście z powodu promieniowania kosmicznego. Znacznie niebezpieczniejsze są lawiny, przepaście, niska temperatura i związany z wysokością niedobór tlenu.

Gdyby jednak ktoś otrzymał dawkę 1 milisiewerta na poziomie morza, na mocy obowiązujących w Wielkiej Brytanii przepisów zostałaby ona uznana za wysoką.

Wysoka dawka promieniowania niesie ze sobą niebezpieczeństwo rozwoju w późniejszych latach choroby nowotworowej (ryzyko to ekspert ocenia na 1 do 10 000). Większość wspinaczy i przewodników wydaje się nie być świadomymi tego niebezpieczeństwa.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d22otus

Podziel się opinią

Share

d22otus

d22otus
Więcej tematów