Trwa ładowanie...

Zdobyczny czołg się zepsuł. Ukraiński żołnierz złożył skargę... w Rosji

Ukraińska armia nie tylko niszczy rosyjski sprzęt, ale też go przejmuje. Niestety, często okazuje się, że jest to prawdziwa tandeta. Tak było z czołgiem T-72B3, przejętym przez Ukraińców jesienią ubiegłego roku w okolicach Izium. Ukraiński żołnierz postanowił złożyć skargę producentowi w Rosji, że dostarcza na front wadliwe pojazdy.

"Zdobyczny" czołg się zepsuł. Ukraiński żołnierz złożył skargę... w Rosji"Zdobyczny" czołg się zepsuł. Ukraiński żołnierz złożył skargę... w RosjiŹródło: EPA, PAP, fot: SERGEI ILNITSKY
d3xdt94
d3xdt94

W ciągu 20 miesięcy rosyjskiej inwazji na Ukrainę udało się ukraińskim żołnierzom zdobyć około 200 rosyjskich czołgów T-72B3. Czołg ten, wyprodukowany w Uralwagonzawodzie w Niżnym Tagile, to jeden z nowszych tego typu rosyjskich pojazdów. Niestety, jak stwierdzili korzystający z niego Ukraińcy, również jeden z bardziej zawodnych.

Ukraiński czołgista o znaku wywoławczym "Nomad" (batalion K-2, 54 oddzielna brygada zmechanizowana) postanowił więc skontaktować się z twórcami tego czołgu i poskarżyć się na ich produkt. Rozmowę nagrano. Jej przebieg ujawnił ukraiński serwis "Militarnyi".

"Nomad" zadzwonił najpierw do jednego z dyrektorów wydziałów w fabryce - Aleksandra Anatoljewicza. Skarżył się, że czołg ciągle się psuje i żaden z niego pożytek na froncie. Ze zbiornika wycieka olej. Sprężarki nie działają. Elektryczny mechanizm obrotu wieży ciągle szwankuje, co zmusza załogę do obracania wieży za pomocą ręcznej korby.

"Кочевник" скаржиться керівництву "Уралвагонзаводу" на якість Т-72Б3М

Rozmówcy słuchali, obiecywali przekazanie uwag

Rozmówca "Nomada" nie był świadomy, że rozmawia z ukraińskim żołnierzem. Wysłuchał więc jego uwag i obiecał, że przekaże je do biura projektowego w Niżnym Tagile, a także skontaktuje się z producentem silników w Czelabińsku.

d3xdt94

"Nomad" zadzwonił także ze skargą do Andrija Abakumowe, dyrektora generalnego Uralwagonzawodu. Jemu też poskarżył się na wyprodukowany w fabryce czołg. Abakumow poprosił go opisanie wszystkiego na WhatsApp i obiecał szczegółowo omówić problemy z projektantami maszyn.

W końcu "Nomad" przyznał, że jest Ukraińcem i czołg, o którym mówi, to trofeum ukraińskiej armii, zdobyte jesienią 2022 roku pod Izium.

Źródło: mil.in.ua

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xdt94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3xdt94
Więcej tematów