Zdelegalizować Wszechpolaków? - prokuratura zbiera materiały
Dokumentację prokuratorską 17 incydentów, których w całej Polsce w ostatnich latach dopuściła się Młodzież Wszechpolska (MW), kompletuje stołeczna prokuratura rozpatrująca wniosek krakowskiej Unii Wolności o delegalizację MW - "młodzieżówki" Ligi Polskich Rodzin.
W lutym członek zarządu małopolskiej UW Jan Hoffman złożył w prokuraturze wniosek o podjęcie działań w celu delegalizacji MW.
Wniosek powołuje się na Konstytucję, prawo o stowarzyszeniach i Kodeks karny - zabraniające m.in. propagowania treści faszystowskich i nawoływania do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym. Do wniosku dołączono przykłady naruszających porządek prawny III RP działań MW, m.in. z użyciem przemocy, w Polsce z okresu dwóch lat.
Szef Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Piotr Woźniak powiedział, że postępowanie prokuratury w tej sprawie potrwa jeszcze przez dłuższy czas.
Trwa bowiem kompletowanie dokumentacji dotyczącej 17 incydentów wskazanych we wniosku - dodał. Wyjaśnił, że trzeba ustalić, czy prokuratury prowadziły śledztwa w tych sprawach, czy stawiano komuś zarzuty oraz - co najważniejsze - czy ewentualne zarzuty wiązały się z działalnością w imieniu Młodzieży Wszechpolskiej.
Po ściągnięciu wszystkich materiałów z prokuratur dokonamy ich analizy - oświadczył prokurator. Dodał, że jeśli zostanie udokumentowane, że MW trwale naruszała porządek prawny RP, wtedy możliwy jest wniosek o jej delegalizację. Podkreślił, że taki wniosek może też złożyć organ administracji.
O tym, czy jakieś ugrupowanie narusza konstytucyjny zakaz istnienia organizacji odwołujących się w swych programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, orzeka Trybunał Konstytucyjny.
Z wnioskiem o zbadanie takiej sprawy przez TK mogą wystąpić: szef MSWiA, prokurator generalny oraz Sąd Okręgowy w Warszawie prowadzący ewidencję partii politycznych. Jeżeli Trybunał rozstrzygnie, że partia narusza zakaz Konstytucji, sąd "niezwłocznie" wykreśla ją z rejestru. Dalsza działalność takiego ugrupowania byłaby wtedy nielegalna. Postanowienie TK nie podlega zaskarżeniu.
Wniosek o podjęcie działań w celu delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej złożył w lutym członek zarządu małopolskiej Unii Wolności Jan Hoffman. MW zapowiedziała pozew przeciw Hoffmanowi za naruszenie jej dobrego imienia. Zdaniem MW, Hoffman w uzasadnieniu wniosku dopuścił się "licznych oszczerstw i pomówień".
Młodzież Wszechpolska to powstała w 1922 r. młodzieżowa organizacja endecji - nacjonalistycznego ugrupowania polskiej prawicy. Jej pierwszym prezesem honorowym był Roman Dmowski. MW reaktywowano pod koniec lat 80. za sprawą Romana Giertycha, dziś lidera LPR i honorowego prezesa MW.
Ostatnio w Giżycku podczas obchodów 25-lecia "Solidarności" kilkudziesięciu działaczy LPR, MW oraz sympatyków Radia Maryja uniemożliwiło wystąpienie Lecha Wałęsy. Wznoszono okrzyki: "Precz z Wałęsą", jeden z protestujących rzucił w stronę b. prezydenta śnieżką. Spotkało to się z protestami wielu środowisk. Liga Polskich Rodzin nie odpowiada za działania MW. To suwerenne stowarzyszenie - mówił szef klubu parlamentarnego LPR Marek Kotlinowski.