Trwa ładowanie...

Zdecydowany protest księży: nie chcemy Nergala w TVP

Księża z całej Polski buntują się przeciw udziałowi Nergala w programie TVP 2 "The voice of Poland. Najlepszy głos". Nergal, czyli Adam Darski, lider metalowego zespołu Behemoth, nie kryje związków z satanizmem i ostro krytykuje Kościół.

Share
Zdecydowany protest księży: nie chcemy Nergala w TVP
Źródło: AKPA
d2po881

W 2007 r. na koncercie podarł Biblię, nazywając ją "księgą kłamstw", a Kościół katolicki określił jako "największą zbrodniczą sektę". Prokuratura oskarżyła Darskiego o znieważenie uczuć religijnych; w połowie sierpnia br. uniewinnił go Sąd Rejonowy w Gdyni.

Protest duchownych rozpoczął się w diecezji włocławskiej. Teraz do przyłączenia się do niego nawołują krakowscy księża, którzy wysyłają e-mailem informację o proteście i wzywają do "zdecydowanego sprzeciwu wobec próby promowania satanizmu w telewizji publicznej, z pieniędzy podatników". Podają też link do listy poparcia protestu.

d2po881

Biskup włocławski Wiesław Mering argumentuje w liście m.in.: "Bluźnierca, satanista, miłośnik wcielonego zła dostanie do dyspozycji ekran publicznej telewizji, by łatwiej mógł głosić swoje trucicielskie nauki".

Akcję popiera bp Tadeusz Pieronek.- Telewizja publiczna powinna promować sposób postępowania, który uchodzi osobom na świeczniku. Tymczasem Nergal nie szanuje ludzkich przekonań - mówi biskup. Dodaje, że nie może się nadziwić, iż sąd uniewinnił lidera Behemotha. - Takie skandaliczne zachowania nie powinny Nergalowi ujść płazem - przekonuje biskup.

Tymczasem poseł PiS Jarosław Sellin zapowiedział, że przygotuje nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Ma ona umożliwić obywatelom wpływ na to, co się emituje w publicznych mediach.

Jego projekt ma zakładać, że jeśli 10 tys. osób płacących abonament (lub z niego zwolnionych) podpisze się pod wnioskiem o zmianę elementu programu, który jest dla nich nie do zniesienia, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w ciągu dwóch tygodni będzie musiała zdecydować w tej sprawie.

Jak powiedział Sellin, to jego reakcja na "zaproszenie do współpracy z telewizją publiczną w jednym z programów po prostu satanisty i człowieka, który reprezentuje ekstremalną subkulturę, radykalną i szokującą".

Polecamy także w wydaniu internetowym:krakow.naszemiasto.pl

d2po881

Podziel się opinią

Share
d2po881
d2po881
Więcej tematów