Trwa ładowanie...

"Zdecydowanie, to sygnał". Satelity ujawniły sekret Rosjan

Jak donosi "The Barents Observer", na nowych zdjęciach satelitarnych zarejestrowano siedem rosyjskich bombowców, które zostały rozmieszczone na Dalekiej Północy w bazie lotniczej Oleniegorsk na Półwyspie Kolskim. Ekspert z norweskiego Instytutu Studiów Obronnych ocenia, że to "zdecydowany sygnał".

Share
Rosyjskie bombowce strategiczne TU-160Rosyjskie bombowce strategiczne TU-160Źródło: East News, fot: AP
d24a1gd

Zdjęcia satelitarne z sierpnia i września, które wykonała izraelska organizacja, pokazują, że Rosja rozmieściła bombowce strategiczne w bazie lotniczej Oleniegorsk na Półwyspie Kolskim. ImageSat Internetional zarejestrowała cztery Tu-160 i trzy Tu-95, które wcześniej znajdowały się w bazie lotniczej Engels w Saratowie. Zdjęcia opublikował "Jerusalem Post".

W rosyjskim mieście Oleniegorsku znajduje się baza lotnicza. Dotychczas było to miejsce, w którym stacjonowały bombowce TU-22 i myśliwce przechwytujące MiG-31. Oleniegorsk wyróżnia się spośród pozostałych działających lotnisk wojskowych na Półwyspie Kolskim, bo jego pas startowy ma aż 3,500 metrów i w pobliżu znajduje się jeden z centralnych magazynów głowic jądrowych w Rosji.

d24a1gd

Jak donosi "The Barents Observer", pierwsze zdjęcia satelitarne, które zostało wykonane 21 sierpnia, ujawniło cztery TU-160. Kilka dni później Flota Północna rozpoczęła duże ćwiczenia na Morzu Barentsa.

Strategiczne bombowce na Dalekiej Północy

Nie bez przyczyny zmiana rozmieszczenia bombowców przeprowadzona została w czasie, w którym Putin groził Zachodowi użyciem broni atomowej. Decyzje Kremla ocenił ekspert w rozmowie z dziennikarzami "The Barents Observer".

d24a1gd

- To zdecydowanie jest sygnał - mówi profesor Katarzyna Zysk z norweskiego Instytutu Studiów Obronnych.

Profesor Zysk podkreśla, że takie działania Moskwy miały już miejsce wcześniej. Według ekspertki może, ale nie musi to być związane z wojną w Ukrainie.

- Nie wydaje się, aby był to nietypowy schemat operacyjny. Interpretacja zależy jednak także od kontekstu wojskowo-politycznego, który właśnie teraz jest w pewnym sensie uzależniony od spekulacji, podsycanych eskalacją gróźb Putina, o możliwym użyciu broni jądrowej w miarę postępów ukraińskich sił - komentuje Zysk.

Siły NATO w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, jeśli rosyjskie bombowce będą startować z Półwyspu Kolskiego, będą miały znacznie mniej czasu na reakcję niż gdyby startowały one z wcześniejszej bazy lotniczej w Engels.

Korea Północna znów straszy świat. Rakieta balistyczna nad Japonią

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24a1gd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d24a1gd
Więcej tematów