Zdecydowane słowa Zełenskiego. "Decyzja zapadnie albo w Brukseli, albo w Moskwie"
- Nie zdradźcie ludzi i ich wiary w Europę - apelował do uczestników szczytu UE w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ma na nim zapaść decyzja dotycząca rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą oraz dalszego wsparcia finansowego dla tego pogrążonego w wojnie z Rosją kraju. - Europa nie zrozumie, jeśli to spotkanie zakończy się uśmiechem zadowolenia Władimira Putina. Dzisiaj decyzja zapadnie albo w Brukseli, albo w Moskwie - ostrzegł Zełenski.
14.12.2023 16:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Dzisiejszy dzień jest szczególny i przejdzie do naszej historii. Historia pokaże, czy to (będzie) dla nas (rozwiązanie) dobre czy złe. Zapisane zostaną każde słowo, każdy krok, każde działanie i zaniechanie. Kto, o co walczył. (...) Europa podjęła ważne decyzje i realizowała je w efektywny sposób. Wyrażam wdzięczność za taką siłę Europy. (Jest jednak) bardzo istotne, żeby dzisiaj (Unia Europejska) nie pogrążyła się w braku decyzyjności. Nikt nie chce, by Europa była traktowana jako niegodna zaufania - mówił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który zwrócił się za pośrednictwem łącza wideo do uczestników szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Polityk nawiązał w ten sposób do planowanej decyzji UE dotyczącej rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą.
W ocenie Zełenskiego oczekiwana decyzja UE o rozpoczęciu negocjacji z Kijowem jest "potrzebna ludziom w okopach, zestrzeliwującym każdej nocy drony i rakiety, a także wszystkim pracującym na rzecz tego, by dzieci mogły uczyć się - nawet w warunkach ciągłego rosyjskiego terroru, a lekarze ratować życie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
- Dzisiejsza decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych ma również ogromne znaczenie dla wszystkich ludzi w krajach UE, którzy wierzą, że Europa może uniknąć powrotu do dawnych czasów niekończących się, bezowocnych sporów pomiędzy stolicami. Europa zasługuje na to, by być silna. Siła Europy tkwi w jedności i determinacji. Europa zasługuje na godną politykę - zaznaczył ukraiński przywódca.
"Nie dajcie Putinowi pierwszego zwycięstwa"
Jak przypomniał, dziesięć lat temu, na kijowskim Majdanie, mieszkańcy Ukrainy protestowali "pod flagami UE". - Był to dla nich symbol prawdy i tak powinno pozostać - podkreślił Zełenski.
- Jeśli nikt nie wierzy w Europę, co pomoże Unii Europejskiej przetrwać? Ludzie w Europie nie dostrzegą żadnych korzyści, jeśli Moskwa otrzyma z Brukseli "przepustkę" w postaci negatywnego nastawienia wobec Ukrainy. Putin prawdopodobnie wykorzysta to przeciwko wam osobiście i przeciwko całej Europie. Nie dajcie mu tego pierwszego - i jedynego - zwycięstwa w tym roku. Europa musi zwyciężyć, umowy muszą być przestrzegane, a słowa muszą mieć znaczenie - zaapelował prezydent do uczestników unijnego szczytu.
W czwartek w Brukseli rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej. W porządku obrad znalazły się tematy dotyczące m.in. sytuacji na Ukrainie, rozszerzenia UE, Wieloletnich Ram Finansowych (budżetu), Bliskiego Wschodu, bezpieczeństwa i obrony, migracji, a także walki z antysemityzmem, rasizmem i ksenofobią. Polskę reprezentuje premier Donald Tusk.
Węgry podtrzymują swój sprzeciw wobec rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą - oświadczył w czwartek premier Viktor Orban. W ocenie szefa węgierskiego rządu władze w Kijowie spełniły zaledwie trzy z siedmiu warunków postawionych przez UE, a to oznacza, że nie ma podstaw do rozpoczęcia negocjacji.
Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 roku, a w czerwcu ubiegłego roku Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego. Decyzja o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych musi zostać podjęta jednomyślnie.