Trwa ładowanie...

CNN: Putin popełnia te same błędy, które zgubiły Hitlera

Część historyków wojskowości ocenia, że w swojej napaści na Ukrainę, Władimir Putin popełnia te same błędy, co Adolf Hitler. Podkreślają, że te złe decyzje doprowadziły do porażki niemieckiej inwazji na ZSRR z 1941 roku - podaje CNN.

Zdaniem części historyków, Putin popełnia te same błędy taktyczne, które zgubiły Hitlera.
Zdaniem części historyków, Putin popełnia te same błędy taktyczne, które zgubiły Hitlera. Fot: Pool AP
dba6izs
dba6izs

Historycy wojskowości zwracają uwagę, że próbując usprawiedliwiać brutalny atak na Ukrainę, Putin sięga po retorykę i sztuczki podobne do tych, które stosował Hitler. Popełnia też niektóre spośród błędów, jakie doprowadziły go do zguby.

"Putin zapomniał o podstawowej zasadzie prowadzenia wojny", która dotyczy logistyki i zaopatrzenia. Pojawiły się doniesienia o rosyjskich wojskach plądrujących supermarkety, czołgach, którym kończy się paliwo, i żołnierzach używających niskiej jakości środków komunikacji - co przyczyniło się do zabicia co najmniej siedmiu rosyjskich generałów.

dba6izs

CNN: Putin popełnia te same błędy, co Hitler

- Dowody wskazują, że Putin myślał, że jest w stanie odnieść szybkie zwycięstwo przy użyciu sił specjalnych i jednostek desantu powietrznego (…) Gdy zostali zmuszeni do pójścia na bardziej tradycyjną wojnę, uwzględniającą większość rosyjskiej armii (zgromadzonej) przy ukraińskiej granicy, nie byli przygotowani na część związanej z tym logistyki -  ocenił profesor historii wojskowości z amerykańskiego Uniwersytetu Notre Dame, Ian Ona Johnson.

Po co Putinowi Polska? Mer Lwowa tłumaczy

Kolejnym błędem Putina jest brutalność i przemoc wobec cywilów, która miała złamać opór Ukraińców, ale przyniosła odwrotny skutek: zjednoczyła ich w nienawiści do agresora i pozbawiła Rosję potencjalnych sprzymierzeńców.

dba6izs

Według CNN również brutalność Hitlera w stosunku do radzieckich cywilów odegrała kluczową rolę w jego porażce.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dba6izs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dba6izs
Więcej tematów