Trwa ładowanie...

Zbuntują się przeciwko Putinowi? Ruch antywojenny wzywa do masowych protestów

Po tym jak Władimir Putin ogłosił w orędziu częściową mobilizację, antywojenny ruch "Wiosna" wezwał Rosjan do wyjścia w całym kraju na ulice. "Tysiące rosyjskich mężczyzn - naszych ojców, braci i mężów - zostanie wrzuconych do wojennej maszynki do mięsa. Za co mają umierać? Dlaczego matki i dzieci mają ronić łzy? Dla pałacu Putina?" - piszą aktywiści "Wiosny". Protesty mają się odbyć w środę wieczorem.

Zbuntują się przeciwko Putinowi? Ruch antywojenny wzywa do masowych protestówZbuntują się przeciwko Putinowi? Ruch antywojenny wzywa do masowych protestówŹródło: Getty Images, fot: Epsilon
d29u5qh
d29u5qh

Ruch wezwał, by Rosjanie spontanicznie wychodzili na główne place swoich miast o godz. 19 czasu lokalnego. Przestrzegł też, co w praktyce oznacza ogłoszona przez Putina mobilizacja.

"Teraz wojna naprawdę zagości w każdym domu i każdej rodzinie. Wcześniej władze mówiły, że w Ukrainie walczą tylko profesjonaliści i że wygrają. Okazało się, że nie wygrywają. Sytuacja jest więc niezwykle trudna. Wojna przyszła do naszych domów, do naszych bliskich" - pisze "Wiosna".

d29u5qh

W wezwaniu podkreślono, że władze na Kremlu chcą, aby zwykli Rosjanie umierali, by "naprawić błąd reżimu Putina, który pogrążył Rosję w potwornej rzezi, izolacji i biedzie".

"Wiosna" pisze też, że to dygnitarze reżimu Putina powinni "zostać zmobilizowani". "Politycy, którzy codziennie krzyczeli o potrzebie mobilizacji, pozostaną na swoich ciepłych stanowiskach żywi i zdrowi. Uważamy, że należy ich zmobilizować i wysłać do Ukrainy. Niech umrą za swoje chore fantazje, a nie posyłają na śmierć zwykłych ludzi" - czytamy.

Putin grozi światu w orędziu. "Użyjemy wszelkich środków"

W środę rano w państwowej telewizji rosyjskiej wyemitowano orędzie Władimira Putina. Prezydent Rosji zapowiedział w nim częściową mobilizację wojskową w kraju. - Uważam za konieczne poparcie propozycji Ministerstwa Obrony i Sztabu Generalnego przeprowadzenia częściowej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej – powiedział. Dodał, że już podpisał stosowny dekret. Działania mobilizacyjne rozpoczną się 21 września.

d29u5qh

- Aby chronić nasz kraj i ludzi, używamy wszystkich dostępnych nam środków - zapowiedział rosyjski prezydent. Putin zapewnia, że częściowa mobilizacja ma na celu "ochronę Rosji, jej suwerenność, integralność terytorialną i zapewnienie bezpieczeństwa narodu".

- Poborowi w ramach częściowej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej będą podlegać tylko obywatele rezerwy, przede wszystkim z doświadczeniem - zapowiedział Putin. Jak dodał, poborowi będą musieli przejść szkolenie.

Zobacz też: Putin ogłasza mobilizację rezerwistów. "Skazuje ich na pewną śmierć"

Źródło: NEXTA/twitter.com/vesna_democrat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29u5qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d29u5qh
Więcej tematów