Trwa ładowanie...

"Zniszczymy wszystkich". Odważna deklaracja ukraińskiego generała po orędziu Putina [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Środa to 210. dzień inwazji. Rosyjski dyktator Władimir Putin zapowiedział przeprowadzenie mobilizacji wojskowej. "Siły Zbrojne Ukrainy od 8 lat i 7 miesięcy powstrzymują zbrojną agresję Rosji przeciwko naszemu państwu. Pełnowymiarowa napaść przeciwnika nie wystraszyła nas. Co więcej, zjednoczyliśmy się i godnie powitaliśmy wroga" - przekazał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. "Zniszczymy wszystkich, którzy przyjdą na naszą ziemię z bronią, czy dobrowolnie, czy w ramach mobilizacji" - dodał ukraiński wojskowy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
"Zniszczymy wszystkich". Odważna deklaracja ukraińskiego generała po orędziu Putina. Na zdjęciu naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny"Zniszczymy wszystkich". Odważna deklaracja ukraińskiego generała po orędziu Putina. Na zdjęciu naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij ZałużnyŹródło: East News, fot: Yuliia Ovsiannikova
d1xmdo1
RELACJA NA ŻYWO
Trwa łączenie
18 min temu

- Rosja poprzez próbę aneksji ukraińskiego terytorium próbuje ukraść to, co do niej nie należy - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Próby aneksji Zełenski ocenił jako "farsę". Zaznaczył, że Rosja poprzez "zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice". - Ukraina do tego nie dopuści - zapewnił ukraiński przywódca.

26 min temu

Podczas wystąpienia na Kremlu Władimira Putina, który ogłosił aneksję okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy, na anektowanym w 2014 roku przez Moskwę Krymie doszło do eksplozji - informuje ukraiński portal Suspilne.

Wybuchy słychać było na przedmieściach Jałty, w Ałupce i w miejscowości Partenit pod Ałusztą - podaje Suspilne, powołując się na media społecznościowe. Wszystkie te miejscowości leżą na południowym wybrzeżu Półwyspu Krymskiego. Do tak silnych eksplozji doszło w tym rejonie po raz pierwszy - wynika z relacji mieszkańców.

Eksplozje rozpoczęły się około godz. 15.30 (godz. 14.30 czasu polskiego). W tym czasie na Kremlu rozpoczęło się wystąpienie Putina, w którym ogłosił on aneksję okupowanych terytoriów na wschodzie i południu Ukrainy. 

33 min temu
Prezydent USA Joe Biden

Będziemy nadal wspierać wysiłki Ukrainy w odzyskaniu kontroli nad jej terytorium poprzez wzmocnienie militarne i dyplomatyczne. Wzywam społeczność międzynarodową do odrzucenia przez Rosję nielegalnych prób aneksji i do stania po stronie Ukrainy tak długo, jak to będzie potrzebne.

38 min temu

NATO musi objąć szczelną ochroną należące do państw sojuszniczych gazociągi i połączenia energetyczne na Morzu Bałtyckim. Sabotaż na Nord Stream to sygnał, że Rosja może próbować rozszerzyć konflikt z Ukrainy na obszar Bałtyku - uważa Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii.

16:25

"Ukraina chroni euroatlantycki świat przed rosyjskim złem. Musimy stać po stronie naszych sojuszników, będąc w strukturach Sojuszu. Wygramy tę wojnę. Wygramy razem!" - przekazał wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Kornijenko.

16:22

"Władimirze Putinie, twoje przemówienie to oszustwo i hańba. Świat nigdy nie może zaakceptować twoich fałszywych referendów ani twojej okrutnej i nielegalnej próby kolonizacji Ukrainy. Stoimy po stronie obywateli Ukrainy i będziemy ich wspierać bez wzdrygnięcia się, dopóki ich kraj nie będzie pełny i wolny" - przekazał były brytyjski premier Boris Johnson.

16:15

"Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna. Będziemy dalej wspierać obrońców Ukrainy i jej naród, aż do wyparcia agresora. Dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją" - przekazał prezydent Andrzej Duda.

16:11

- Udowodniliśmy już zgodność naszych zasad ze standardami NATO. (...) Ufamy, pomagamy i chronimy siebie nawzajem. Zdecydowaliśmy się na decydujący krok, podpisując wniosek o przystąpienie do NATO - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

16:05
pilne

- Ukraina ubiega się o przyśpieszone członkostwo w NATO - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po posiedzeniu Rady Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego.

16:01

Władimir Putin ogłosił w piątek bezprawną aneksję okupowanych części czterech obwodów Ukrainy: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Wbrew oczekiwaniom Kremla, nie spowodowało to jednak wyhamowania ukraińskiej ofensywy. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił właśnie, że spotkał się dowódcami wojskowymi, aby przedyskutować "dalszy plan wyzwolenia" okupowanych terenów Ukrainy.

15:46

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z całą stanowczością potępia nielegalne akty "uznania niepodległości" i "przyłączania" do Federacji Rosyjskiej okupowanych przez nią regionów Ukrainy.

"Ukraińskie obwody chersoński, doniecki, ługański i zaporoski pozostają w świetle prawa międzynarodowego częścią Ukrainy. RP nie uznaje i nie uzna wyników pseudo-referendów, przeprowadzonych na tych obszarach w dniach 23-27 września br., ani też ogłoszonych 29 i 30 września br. dekretów rosyjskiego prezydenta dotyczących aneksji tych regionów" - przekazano w oświadczeniu.

"Wzywamy do zdecydowanej i pilnej intensyfikacji wsparcia wojskowego Ukrainy oraz nałożenia na Federację Rosyjską kolejnych sankcji. Opowiadamy się za kontynuacją wysiłków zmierzających do całkowitej izolacji międzynarodowej Federacji Rosyjskiej" - czytamy w komunikacie polskiego MSZ.

15:44

Do wywołania eksplozji, które doprowadziły do wycieków z gazociągów Nord Stream, mogły zostać użyte setki kilogramów materiałów wybuchowych - podkreśliły rządy Danii oraz Szwecji w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Oba kraje wyraziły swoje obawy konsekwencjami wycieków dla środowiska morskiego. Wydostający się na powierzchnię wody metan spowoduje także wzrost emisji gazów cieplarnianych. "Skutki klimatyczne będą prawdopodobnie bardzo znaczące" - podkreślono w dokumencie cytowanym przez duńską telewizję TV2.

15:34

W biurze prezydenta Ukrainy nie oglądano wystąpienia prezydenta Rosji Władimira Putina, obecnie trwa powiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) - poinformował rzecznik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Serhij Nykyforow.

Obecnie w biurze prezydenta (administracji) trwa posiedzenie RBNiO, a reakcja prezydenta na wystąpienie Putina będzie opublikowana w formie nagrania wideo - przekazał rzecznik, cytowany przez Suspilne.

15:26

Mapa Ukrainy przed i po rosyjskiej "aneksji". "Suwerenność Ukrainy rozciąga się na całe jej terytorium. Ukraina jest państwem unitarnym. Granice Ukrainy są integralne i nienaruszalne" - podkreśla ukraiński rząd.

15:14

"Ogłoszona aneksja terytoriów ukraińskich przez Rosję jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego i pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych. Żadne fałszywe referendum nie może tego usprawiedliwić. Integralność terytorialna i suwerenność Ukrainy nie podlegają negocjacjom. Poparcie UE dla Ukrainy pozostaje niezachwiane" - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

15:11
Rzecznik rządu Piotr Mueller

Jednoznacznie i zdecydowanie potępiamy organizację przez Rosję nielegalnych "referendów". Działania te mają na celu aneksję części ukraińskich obwodów tymczasowo okupowanych przez Rosję. Wzywamy członków społeczności międzynarodowej do nieuznawania legalności tych pseudoreferendów oraz ich "wyników", które w żadnym stopniu nie mogą odzwierciedlać woli mieszkańców tych regionów, siłą zmuszanych do udziału w głosowaniu. Działania Federacji Rosyjskiej to pogwałcenie podstawowych zasad prawa międzynarodowego, ujętych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wzywamy do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w przeprowadzenie fikcyjnych referendów oraz osób i instytucji rosyjskich, które działają na nielegalnie okupowanym terytorium Ukrainy.

15:05

Podczas wystąpienia Władimir Putin zapowiedział, że podczas ewentualnych negocjacji kwestia wyników pseudoreferendów nie będzie przedmiotem rozmów. "Tym samym Putin zamknął temat negocjacji z Ukrainą. Teraz ważne jest, aby nie tylko nie uznać aneksji, ale zmusić Rosję do zapłaty za nią" - oceniła białoruska dziennikarka niezależna Hanna Liubakowa.

14:58
Szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot

Aneksje ukraińskich terytoriów i rosyjskie pseudoreferenda nie zostaną nigdy uznane przez Polskę. Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa. Nie ma to żadnego praktycznego znaczenia z punktu widzenia prawa międzynarodowego.

14:55

"27 przywódców potępia nielegalną aneksję. Nie uznamy fałszywych 'referendów'. Nigdy nie uznamy tej nielegalnej aneksji" - przekazał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

14:53

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że "nielegalna aneksja nic nie zmienia". - Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców są ziemią ukraińską i zawsze będą częścią tego suwerennego narodu - przekazała przewodnicząca KE.

14:42

"Dyktator i morderca Putin zwrócił się do Ukrainy z propozycją negocjacji pokojowych. Negocjacje pokojowe w dniu uderzeń rakietowych na nasz obywateli i aneksji naszego terytorium?" - dopytywał doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko.

14:35

Według Władimira Putina kraje zachodnie dążą do osłabienia Rosji. - Mieliśmy okropne lata 90., ale Rosja wytrzymała to, stała się potężniejsza i zajęła zasłużone miejsce. Ale Zachód szuka nowych możliwości uderzenia w nas. Zawsze marzył o rozbiciu naszego państwa na mniejsze państwa, które będą ze sobą walczyć - stwierdził prezydent Rosji.

14:31

- Ukraina musi uszanować wynik referendów w tych czterech regionach. Tylko to może być drogą do pokoju - wezwał Putin.

14:29

- Zachód musi pamiętać, że ludzie z Chersonia, Doniecka, Ługańska czy Zaporoża są naszymi obywatelami. Są obywatelami Rosji. Na zawsze - podkreślał Putin.

14:28

Władimir Putin wezwał do chwili ciszy, aby upamiętnić tych, którzy polegli w tzw. "specjalnej operacji wojskowej". - Oni wszyscy są naszymi bohaterami. Bohaterami wielkiej Rosji - stwierdzlił rosyjski dyktator.

14:27

W swoim przemówieniu prezydent Rosji powołał się na Kartę Narodów Zjednoczonych. - Prawo do równości i samostanowienia wyzwolonych regionów wpisane jest w kartę ONZ - oświadczył Putin.

14:25

- Mieszkańcy wyzwolonych terytoriów dokonali jednoznacznego wyboru - stwierdził Putin.

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1xmdo1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1xmdo1
d1xmdo1
Więcej tematów