Trwa ładowanie...

Zbudują przejście dla pieszych na moście Dworcowym. Ma kosztować pół miliona

Za pół roku ma być gotowe przejście skracające dojście do nowego dworca PKP w Poznaniu z przystanku tramwajowego na moście Dworcowym.

Zbudują przejście dla pieszych na moście Dworcowym. Ma kosztować pół milionaŹródło: YouTube, fot: screen
d2jx7x5
d2jx7x5

Po zakończeniu budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego najwięcej kontrowersji budziło dojście do budynku nowego dworca PKP z przystanku tramwajowego, który powstał na moście Dworcowym. Zamiast bezpośredniego przejścia przez pasy najkrótszą drogą, zbudowano przejście podziemne prowadzące do galerii handlowej Poznań City Center i dopiero po przejściu przez nią można było dostać się na dworzec. Droga była zatem długa i dość skomplikowana, zajmując podróżnym bardzo wiele czasu, dlatego społecznicy i liczne organizacje pozarządowe głośno domagały się zbudowania bezpośredniego przejścia z przystanku na moście Dworcowym. W listopadzie odbył się nawet happening, w którym poznaniacy wyrazili swoje niezadowolenie, maszerując z przystanku po galerii PCC z transparentem "Kur**a mać".

Powstanie nowego przejścia popierały niemal wszystkie kluby radnych, które przed rokiem zabezpieczyły na ten cel pieniądze w budżecie miasta, ale drogowcy tłumaczyli, że budowa pasów nie jest możliwa ze względów bezpieczeństwa.

Mimo to Jacek Jaśkowiak w trakcie kampanii wyborczej obiecywał poznaniakom, że gdy zostanie prezydentem, to przejście powstanie i słowa dotrzymał. W środę, 25 lutego oficjalnie potwierdził, że jeszcze w tym roku powstaną pasy między przystankiem a nowym dworcem.

- Prowadzimy duże inwestycje jak przebudowa ronda Kaponiera czy budowa linii tramwajowej na Naramowice, ale trzeba także pamiętać o tak drobnych elementach jak to przejście, którego brak stanowiło duże utrudnienie w codziennym życiu mieszkańców – mówi prezydent Poznania.

d2jx7x5

Budowa przejścia nie ogranicza się tylko do wymalowania na jezdni pasów. Trzeba zbudować w tym miejscu sygnalizację świetlną i dostosować do przejścia chodniki i krawężniki.

- Powstaną specjalne pochylnie z przystanku, aby nie zmniejszać ich wielkości – wyjaśnia Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania odpowiedzialny za transport. – Przejście będzie prowadzić przez torowisko i jezdnię południową. Nie będzie przejścia przez jezdnię północną, ponieważ od początku zakładaliśmy, że ma ono ułatwiać dojście jedynie z przystanku.

To oznacza, że osoby idące w kierunku dworca od strony biurowców przy ul. Towarowej i tak będą musiały korzystać z przejścia podziemnego.

Zielone światło na przejściu piesi mają uruchamiać przyciskiem. Nie wiadomo, jak długi będzie czas oczekiwania, ale wszyscy zapewniają, że i tak nowym przejściem dotrzemy dwa razy szybciej na dworzec niż obecnie.

d2jx7x5

- Projekt został opracowany w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu samochodowego i tramwajowego – zapewnia Bartosz Bursa z zespołu projektującego przejście. – Zostanie zachowany priorytet dla tramwajów, które zbliżając się do przejścia, będą wysyłać sygnał, uniemożliwiający zapalenie się zielonego światła dla pieszych – dodaje.

Projekt ma być gotowy do końca kwietnia. Wtedy zostanie ogłoszony przetarg. - Mamy na ten cel zabezpieczone pół miliona złotych, ale jaki będzie koszt, zobaczymy po wpłynięciu ofert – mówi Jacek Szukała, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. – Wszystkie prace powinny się zakończyć w sierpniu, wrześniu – dodaje.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2jx7x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jx7x5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj