Trwa ładowanie...

Zbrodnie byłego pielęgniarza z Niemiec. Już ponad sto ofiar

Rośnie liczba ofiar byłego pielęgniarza Nielsa Hoegela, który odsiaduje wyrok dożywocia, bo mordował swoich podopiecznych. Niemieccy śledczy stwierdzili właśnie, że mężczyzna zabił kilkanaście osób więcej niż do tej pory sądzono. Tym samym liczba jego ofiar sięgnęła już 106 osób.

Zbrodnie byłego pielęgniarza z Niemiec. Już ponad sto ofiarŹródło: PAP/DPA, fot: INGO WAGNER
d2aiote
d2aiote

Niels Hoegel odsiaduje już wyrok, ale jego wina nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona. Śledczy podejrzewają go o zabicie 16 kolejnych pacjentów. Informacje te podała policja i prokuratura w Oldenburgu po zakończeniu badań toksykologicznych. W kolejnych ekshumowanych zwłokach znaleziono ślady lekarstw aplikowanych przez pielęgniarza.

Wcześniej śledczy doliczyli się 90 zabójstw dokonanych przez Nielsa Hoegela.

Zobacz też: Leszek Pękalski. Gwałciciel, zabójca, nekrofil…

Aplikował leki, a potem reanimował

Teraz prokuratura przypisuje mu 68 zabójstw w klinice w Delmenhorst i 38 w Oldenburgu (obydwie kliniki w Dolnej Saksonii). W pięciu kolejnych przypadkach zostaną jeszcze przeprowadzone dodatkowe badania, bo pacjenci otrzymywali wówczas jeszcze inne leki.

d2aiote

Pielęgniarz mordował swoich podopiecznych w latach 2000-2005. Hoegel na własną rękę aplikował pacjentom różne lekarstwa, aby spowodować u nich zatrzymanie akcji serca. Potem próbował ich reanimować. Wielu pacjentów nie przeżyło.

Dożywocie dla byłego pielęgniarza

Pielęgniarz-morderca został skazany w dwóch procesach. W 2015 roku sąd w Oldenburgu skazał go na dożywocie. Po nieoczekiwanym przyznaniu się do winy w trakcie jednego z procesów sądowych, śledczy poszerzyli zakres śledztwa.

Specjalna komisja złożona z funkcjonariuszy prokuratury i policji ekshumowała zwłoki ponad 130 pacjentów i szczegółowo przeanalizowała wszystkie zgony w klinikach, w których pracował Niels Hoegel.

Kliniki nie reagowały

Śledczy nie mają też wątpliwości, że można było uniknąć śmierci znacznej liczby ofiar. Klinika w Oldenburgu prowadziła statystykę, z której wynikało, że w czasie dyżurów Nielsa Hoegela odnotowywano wyższą liczbę zgonów i reanimacji.

d2aiote

Szpital zwolnił pielęgniarza, wystawiając mu jednak dobre świadectwo pracy i nie ostrzegając kolejnego pracodawcy - szpitala w Delmenhorst. I tam szybko pojawiły się pogłoski na temat Hoegela. Później pojawiły się nawet dowody. Dlatego dwóch ordynatorów i jeden oddziałowy odpowiedzą przed sądem za nieumyślne zabójstwo.

Katarzyna Domagała (AFP/dpa)

d2aiote
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aiote
Więcej tematów