Trwa ładowanie...

Zbrodniarz wojenny oddał się w ręce władz


Miroslav Radić, jeden z trzech
oskarżonych o zbrodnie wojenne w chorwackim mieście Vukovar, oddał
się dobrowolnie w ręce władz serbskich - poinformował w
poniedziałek rząd w Belgradzie.

Zbrodniarz wojenny oddał się w ręce władzŹródło: AFP
d8vv8y8
d8vv8y8

Radić, były kapitan armii jugosłowiańskiej, oskarżony jest wraz z dwoma innymi oficerami o udział w masakrze co najmniej 200 Chorwatów i Muzułmanów - pacjentów szpitala w Vukovarze, których po zajęciu miasta w listopadzie 1991 r. Serbowie zamordowali na farmie w pobliskiej Ovczarze.

Według wicepremiera Czedomira Jovanovicia, Radić poddał się, gdy rząd poinformował ostatnio o odkryciu nowych dowodów w ramach śledztwa po zabójstwie premiera Zorana Djindjicia, który zginął 12 marca od kuli snajpera. Dowody te wskazują, że Radić i drugi z oskarżonych oficerów, Veselin Szljivanczanin, nie są odpowiedzialni za masakrę w Ovczarze.

Radić jest najmniej znany z tzw. trójki vukovarskiej. W akcie oskarżenia trybunału haskiego z 1995 r. nie podano nawet jego dokładnego wieku, pisząc tylko, że ma "ok. 35 lat". Według belgradzkiej prasy, Radić w 1993 r. odszedł z wojska i prowadził prywatny interes w Serbii.

Drugi z oskarżonych w sprawie Vukovaru, 56-letni Mile Mrksić oddał się dobrowolnie w ręce trybunału w maju zeszłego roku. Szljivanczanin, który nadal pozostaje na wolności, wielokrotnie zapowiadał, że nie odda się żywy w ręce ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w d. Jugosławii.

d8vv8y8

Pułkownik Mrksić był dowódcą 1. Zmotoryzowanej Brygady Gwardi, która zdobyła Vukovar, i jest oskarżony o wydanie rozkazu masakry. Major Szljivanczanin odpowiadał w brygadzie za bezpieczeństwo. Kapitan Radić dowodził specjalną jednostką piechoty wchodzącą w skład brygady.

Wszyscy są oskarżeni o zbrodnie przeciw ludzkości, naruszenie konwencji genewskich oraz praw i zwyczajów wojennych.

Zachód zdecydowanie naciska na władze w Belgradzie, by nasiliły współpracę z trybunałem haskim. Jeszcze w styczniu USA groziły Serbii wstrzymaniem pomocy finansowej, jeśli nie wyda do Hagi trzech podejrzanych o zbrodnie wojenne, w tym Radicia i Szljivanczanina.

Dopiero po zamachu na Djindjicia rząd serbski zdecydowanie zabrał się za ściganie podejrzanych o zbrodnie wojenne. 14 kwietnia parlament Serbii i Czarnogóry znowelizował ustawę o współpracy z trybunałem haskim, umożliwiając ekstradycję kolejnych podejrzanych do Hagi.

O zabójstwo premiera rząd serbski oskarża potężny gang przestępczy, w którym główną rolę odgrywali mianowani jeszcze przez reżim Slobodana Miloszevicia ludzie ze specjalnej jednostki MSW, mający na koncie także zbrodnie wojenne. Ich celem miało być obalenie rządu i przejęcie władzy przez ludzi dawnego reżimu. (mp)

d8vv8y8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8vv8y8
Więcej tematów