Zbliża się zmiana czasu na zimowy. Sprawdź, kiedy przestawić zegarek w 2019 roku
W ostatni weekend października dokonamy zmiany czasu na zimowy. Dzięki niej każdego dnia przez siedem miesięcy otrzymamy jedną dodatkową godzinę światła dziennego. Jednak już za półtora roku ostatni raz przesuniemy wskazówki zegarka.
17.10.2019 05:00
Stary przepis miał ułatwiać nam pracę w „ciemniejszych” miesiącach roku oraz zwiększać bezpieczeństwo na drogach. Jednak na świecie obserwuje się trend odchodzenia od zmiany czasu. Ostatni raz doświadczymy jej w marcu 2021 roku.
Kiedy zmiana czasu na zimowy?
W tym roku „dodatkowa” godzina znajdzie się w nocy z 26 na 27 października. Wskazówki zegarów przestawimy z 3:00 na 2:00. W marcu 2020 będziemy spali o godzinę krócej. Wtedy z 2:00 przesuniemy czas na 3:00.
Od lat 90. czas letni w Polsce zaczyna się między 25 a 31 marca, a kończy między 25 a 31 października. W naszym kraju zmiana czasu obowiązywała regularnie – choć z przerwami – dopiero od końca II wojny światowej.
Europarlament kończy ze zmianą czasu
W 2018 roku 4,6 miliona obywateli Unii Europejskiej wzięło udział w wielkich konsultacjach społecznych. 84% ankietowanych opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu. W marcu decyzję o tym przegłosował Parlament Europejski. Nadal nie wiadomo, jaki czas będzie obowiązywał w Polsce, ale prawdopodobnie dojdzie do porozumienia między wszystkimi państwami Wspólnoty.
Pomysłodawcom zmiany czasu zależało na tym, by ludzie mogli dłużej i efektywniej pracować jesienią i zimą. Zmianę czasu zaadaptowały głównie kraje „bogatej północy” naszej planety. Chodzi przede wszystkim o Europę, a także o Stany Zjednoczone i Kanadę. W większości państw afrykańskich nigdy nie było zmiany czasu.
Dziś wiadomo, że dzięki zmianie czasu oszczędzamy niewiele energii, a sztuczne oświetlenie wykorzystywane choćby w rolnictwie czyni ją jeszcze mniej przydatną. Dla wielu osób przechodzenie na czas zimowy czy letni wiąże się ze złym samopoczuciem. Pechowych pasażerów pociągów, które kursują przy zmianie czasu, czekają godzinne postoje na stacjach.