Sąd orzekł w sprawie resortu sprawiedliwości. Chodzi o "sądolotka"
System losowania składów sędziowskich na rozprawy działa od stycznia 2018 roku. Fundacja ePaństwo zażądała od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry udostępnienia raportów ze wszystkich losowań sędziów przeprowadzonych do dnia złożenia przez nią wniosku. Resort odmówił ich złożenia. Organizacja jednak wygrała w sądzie.
Jak informuje "Gazeta Wyborcza", fundacja ePaństwo, żądając udostępnienia wyników losowania składów sędziowskich, powołała się na ustawę o dostępie do informacji publicznej.
Jednak zdaniem ministerstwa sprawiedliwości nie jest to informacja publiczna, ponieważ raporty dotyczą programu komputerowego. Ponadto nie zawierają wyjaśnienia, jak doszło do określonego wyniku losowania czy wskazania metody. Resort Zbigniewa Ziobry uzasadniał odmowę udzielenia informacji również tym, iż organizacja może chcieć informację wykorzystać do weryfikacji poprawności losowań sędziów wykonanych przez system.
Fundacja złożyła na odmowę resortu skargę do sądu - i właśnie wygrała. Jak podaje dziennik, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że raporty stanowią informację publiczną. W uzasadnieniu podkreślono, że nie można uznać, iż informacje te zawierają wyłączne dane techniczne i nie podlegają udostępnieniu na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Zobacz też: Szczepionka na COVID. Ile osób zapisało się na szczepienia? Szef KPRM podał liczby
Ministerstwo Sprawiedliwości przegrało w sądzie
"Gazeta Wyborcza" podkreśla, iż zdaniem sądu, fundacja "nie ma obowiązku wykazania interesu prawnego lub faktycznego w dostępie do określonej informacji publicznej". W związku z tym ministerstwo nie może zastrzegać sobie udostępnienia informacji od tego, czy przedstawiony przez fundację cel zostanie osiągnięty, czy też nie. Orzeczenie nie jest prawomocne.
System losowania składów sędziowskich działa w sądach powszechnych od stycznia 2018 roku. Miał on zwiększyć uczciwość procesów. Mechanizm losowania tworzony jest za pomocą algorytmu.
"SPROSTOWANIE
W dniu 30 grudnia 2020 r., na portalu www.wp.pl, w artykule Luizy Pastuszki pt. „Zbigniew Ziobro przegrał w sądzie. Ma ujawnić raporty z „sądolotka”” zawarto nieprawdziwą sugestię, że Zbigniew Ziobro został zobowiązany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie do ujawnienia raportów z „sądolotka”. Wyrok odnosi się do Ministra Sprawiedliwości jako organu, a nie osoby fizycznej, a dodatkowo nie posiada wskazanej treści-Sąd nakazał rozpoznanie wniosku o dostęp do informacji publicznej, nie wskazując, że ma on zostać rozpoznany pozytywnie, tj.
poprzez ujawnienie raportów z „sądolotka”.
Ministerstwo Sprawiedliwości"
Źródło: "Gazeta Wyborcza"