Trwa ładowanie...
dyc6r6w
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zbigniew Ziobro o ułaskawieniu Kamińskiego: wyrok był polityczny

Mariusz Kamiński działał legalnie, a wydany na niego wyrok był skrajnie niesprawiedliwy i motywowany politycznie. W ten sposób minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się do ułaskawienia przez prezydenta między innymi byłego szefa CBA, a obecnie koordynatora do spraw służb specjalnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Ziobro o ułaskawieniu Kamińskiego: wyrok był polityczny
(PAP, Fot: Jacek Turczyk)
dyc6r6w

- Działanie Mariusza Kamińskiego i funkcjonariuszy CBA było w pełni legalne, zasadne i konieczne, by przeciwdziałać korupcji - ocenił w radiowej Jedynce Ziobro. Z kolei wyrok sądu, który skazał polityka na bezwzględne więzienie minister sprawiedliwości określił jako "skrajnie niesprawiedliwy" i "polityczny". Zbigniew Ziobro podkreślał, że w tej samej sprawie orzekały też inne sądy, wydając wyroki korzystne dla polityka PiS. - Trzykrotnie dochodziły do wniosku, że operacja była w pełni legalna i zasadna - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Ziobro jest przekonany, że prawo dawało prezydentowi możliwość ułaskawienia Kamińskiego. Jak mówił, Andrzej Duda uczynił to na podstawie 139. artykułu konstytucji. Dlatego znaczenia nie ma fakt, że wyrok w sprawie nie był prawomocny, co jest wymogiem Kodeksu Postępowania Karnego. Prawo łaski "nie jest zawężone wyrokiem prawomocnym" - przekonywał Ziobro.

Zbigniew Ziobro zwracał też uwagę, ze ułaskawienie Mariusza Kamińskiego miało także związek z umożliwieniem mu pełnienia funkcji koordynatora służb specjalnych, który musi mieć dostęp do informacji niejawnych.

dyc6r6w

W marcu Mariusz Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych. Sędzia uznał, że kierując CBA Kamiński przekroczył uprawnienia i zezwolił na nielegalne działania operacyjne Biura podczas afery gruntowej. Wyrok był nieprawomocny, a polityk się od niego odwołał.

Prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec ministra koordynatora Mariusza Kamińskiego. Kamiński w rządzie Beaty Szydło będzie ministrem, koordynatorem służb specjalnych.

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z 16 listopada 2015 ułaskawił czterech funkcjonariuszy CBA, w tym byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria Dudy dodała, że sprawa funkcjonariuszy CBA miała wymiar polityczny. - Pan prezydent uznał, że tę sprawę lepiej przeciąć na początku - wyjaśnił Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP.

dyc6r6w

Podziel się opinią

Share

dyc6r6w

dyc6r6w
Więcej tematów