Trwa ładowanie...
d2s9ktw
IAR

Zbigniew Ziobro o ułaskawieniu Kamińskiego: wyrok był polityczny

Mariusz Kamiński działał legalnie, a wydany na niego wyrok był skrajnie niesprawiedliwy i motywowany politycznie. W ten sposób minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się do ułaskawienia przez prezydenta między innymi byłego szefa CBA, a obecnie koordynatora do spraw służb specjalnych.
Share
Zbigniew Ziobro o ułaskawieniu Kamińskiego: wyrok był polityczny
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d2s9ktw

- Działanie Mariusza Kamińskiego i funkcjonariuszy CBA było w pełni legalne, zasadne i konieczne, by przeciwdziałać korupcji - ocenił w radiowej Jedynce Ziobro. Z kolei wyrok sądu, który skazał polityka na bezwzględne więzienie minister sprawiedliwości określił jako "skrajnie niesprawiedliwy" i "polityczny". Zbigniew Ziobro podkreślał, że w tej samej sprawie orzekały też inne sądy, wydając wyroki korzystne dla polityka PiS. - Trzykrotnie dochodziły do wniosku, że operacja była w pełni legalna i zasadna - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Ziobro jest przekonany, że prawo dawało prezydentowi możliwość ułaskawienia Kamińskiego. Jak mówił, Andrzej Duda uczynił to na podstawie 139. artykułu konstytucji. Dlatego znaczenia nie ma fakt, że wyrok w sprawie nie był prawomocny, co jest wymogiem Kodeksu Postępowania Karnego. Prawo łaski "nie jest zawężone wyrokiem prawomocnym" - przekonywał Ziobro.

Zbigniew Ziobro zwracał też uwagę, ze ułaskawienie Mariusza Kamińskiego miało także związek z umożliwieniem mu pełnienia funkcji koordynatora służb specjalnych, który musi mieć dostęp do informacji niejawnych.

d2s9ktw

W marcu Mariusz Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych. Sędzia uznał, że kierując CBA Kamiński przekroczył uprawnienia i zezwolił na nielegalne działania operacyjne Biura podczas afery gruntowej. Wyrok był nieprawomocny, a polityk się od niego odwołał.

Prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec ministra koordynatora Mariusza Kamińskiego. Kamiński w rządzie Beaty Szydło będzie ministrem, koordynatorem służb specjalnych.

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z 16 listopada 2015 ułaskawił czterech funkcjonariuszy CBA, w tym byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria Dudy dodała, że sprawa funkcjonariuszy CBA miała wymiar polityczny. - Pan prezydent uznał, że tę sprawę lepiej przeciąć na początku - wyjaśnił Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP.

d2s9ktw

Podziel się opinią

Share
d2s9ktw
d2s9ktw
Więcej tematów