Zbigniew Ziobro: kilkadziesiąt kolejnych śledztw ws. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie
• Prowadzonych jest kolejnych kilkadziesiąt śledztw ws. dzikiej reprywatyzacji w stolicy
• Poinformował o tym minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro
• Analiza, która została przeprowadzona w prokuraturze warszawskiej, doprowadziła do podjęcia decyzji o prowadzeniu kilkudziesięciu kolejnych śledztw - powiedział Ziobro
• Dodał, że przeanalizowano wszelkie sprawy wyłudzeń nieruchomości, w tym wielu dziesiątek kamienic w stolicy, które w ostatnich latach "zamieciono pod dywan"
• Jest ponad sto postępowań karnych ws. reprywatyzacji w Warszawie - poinformował z kolei prokurator krajowy
• Bogdan Święczkowski sprecyzował, że 13 postępowań prowadzonych jest przez prokuraturę wrocławską, 41 przez prokuraturę warszawską
- Śledztwa mają na celu przywrócić wiarę w sprawiedliwość - powiedział Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości wspomniał o ludziach, którzy byli wyrzucani na bruk z kamienic, często przez ludzi, którzy weszli w ich posiadanie - "do czego tak naprawdę żadnego prawa posiadać nie powinni".
We wrześniu na polecenie Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.
- Wiemy o wielu "dziwnych decyzjach" sądów, służb specjalnych i ministerstw ws. reprywatyzacji - poinformował z kolei obecny na konferencji prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Dodał, że prokuratura chce je zbadać.
- Elementem postępowań będą także zaniechania i "dziwne decyzje" niektórych sądów i sędziów, którzy wydawali decyzje w sprawach reprywatyzacyjnych - powiedział Święczkowski. Sprecyzował, że chodzi m.in. o decyzje sądów o ustanawianiu kuratorów dla właścicieli nieruchomości (przedwojennych właścicieli, którzy już od dawna nie mogli żyć - przyp. red.).
- Jest ponad sto postępowań karnych ws. reprywatyzacji w Warszawie - poinformował prokurator krajowy. Wcześniej sprecyzował, że 13 postępowań prowadzonych jest przez prokuraturę wrocławską, 41 przez prokuraturę warszawską. Śledztwa prowadzone przez wrocławskich śledczych dotyczą nieruchomości znajdujących się w sumie na 56 warszawskich ulicach. Święczkowski dodał, że w części przypadków chodzi o kilka nieruchomości na jednej ulicy. Jedna nieruchomość położona jest w Zakopanem.
Prokurator krajowy zaznaczył zarazem, że do prokuratur wpłynęło dodatkowo 38 zawiadomień o dzikiej prywatyzacji - z tego 26 za pośrednictwem Prokuratury Krajowej a 12 innych prokuratur. - To wszystko nam daje liczbę ponad 100 postępowań na różnym etapie, które dotyczą reprywatyzacji w Warszawie - sprecyzował.
- To jest olbrzymi problem i olbrzymia skala przestępczości, będziemy na bieżąco podejmować decyzje, aby sprawdzać kadrowo, personalnie, a także technicznie zespół wrocławski, a być może podejmiemy także inne decyzje, aby te postępowania były prowadzone w sposób rytmiczny, prawidłowy i żeby skutecznie ustalić prawdę materialną - dodał Święczkowski.
Prokurator krajowy poinformował również, że powołał zespół koordynacyjny w Prokuraturze Krajowej, który składa się z szefów różnych departamentów, biur. - Cyklicznie odbywają się spotkanie zespołu, w toku prac zdecydowaliśmy się znacznie poszerzyć ilość prokuratorów zajmujących się sprawami administracyjnymi i cywilnymi, którzy będą kierować stosowne wnioski, stosowne pozwy do sądów administracyjnych czy do urzędów, aby zablokować proces nielegalnych reprywatyzacji w Warszawie - powiedział Święczkowski.
Rząd pracuje nad sprawą reprywatyzacji - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Propozycja dotycząca tej kwestii powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformował.
We wrześniu swój projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej złożyła Platforma Obywatelska. Projekt zakłada zakończenie handlu roszczeniami. O odszkodowania będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy.