Trwa ładowanie...

Zbigniew Rau z Brukseli: Decyzje co do sankcji wobec Rosji zapadły

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wziął udział w posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli. Szef MSZ poinformował, że zapadła decyzja co do treści sankcji na Rosję w przypadku inwazji na Ukrainę.

Zbigniew Rau z Brukseli: Decyzje co do sankcji wobec Rosji zapadły Zbigniew Rau z Brukseli: Decyzje co do sankcji wobec Rosji zapadły Źródło: PAP, fot: Russian Foreign Ministry
d3pmo7f
d3pmo7f

Zbigniew Rau podczas pobytu w Brukseli wziął udział w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE. Wcześniej doszło do ich spotkania z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą. Po zakończeniu rozmów Rau ogłosił, że spotkanie dotyczyło napiętej sytuacji wokół granic Ukrainy.

Rozmawiano także o apelu przywódców prorosyjskich separatystów w sprawie uznania niepodległości tak zwanych republik ludowych w Donbasie. Szef polskiego MSZ wskazał, że informacja przekazana na ten temat w poniedziałek przez Władimira Putina wywołała w Brukseli "ożywioną" dyskusję.

- Nie ulega wątpliwości, że wszyscy biorący udział w tej dyskusji wskazywali na zasadność zwrócenia się do prezydenta Putina o działanie zgodne z postanowieniami prawa międzynarodowego i porozumieniami mińskimi, co faktycznie oznacza nieuznawanie tych obwodów - donieckiego i ługańskiego jako podmiotów prawa międzynarodowego - podkreślił Zbigniew Rau.

Poinformował jednocześnie, że wszyscy uczestnicy rozmów "wskazywali, że gdyby do tego jednak doszło, UE zajmie jednoznaczne i jednolite, nacechowane jednością stanowisko w tej kwestii". Dodał też, że unijni liderzy wypracowali już pakiet sankcji wobec Rosji w sytuacji, gdyby ta zdecydowała się zaatakować Ukrainę. - Decyzje co do treści sankcji zapadły - zapewnił minister spraw zagranicznych.

d3pmo7f

Zobacz też: Do tego dąży Putin? Ekspertka o intencjach prezydenta Rosji

Ukraina podaje liczbę ofiar konfliktu z Rosją. Zatrważające dane

Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych przekazało, że od wszczęcia przez Rosję konfliktu w 2014 roku, zginęło już ok. 14 tys. osób, a co najmniej 30 tys. zostało rannych. Aż 1,5 mln osób musiało opuścić swoje domy.

"Osiem lat temu Federacja Rosyjska rozpoczęła zbrojną inwazję na suwerenne terytorium Ukrainy - Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol. Rosyjska agresja prowadzona była też w obwodach donieckim i ługańskim, na Morzu Czarnym, Morzu Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej" - opisuje ukraińskie MSZ w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.

d3pmo7f

Podkreśla następnie, że "była to pierwsza od czasów II wojny światowej próba siłowego zagarnięcia części terytorium sąsiedniego państwa, będąca zarazem ciosem w światowe bezpieczeństwo oparte na prawie międzynarodowym, w tym na poszanowaniu międzynarodowo uznanych granic suwerennych państw".

Rozmieszczenie rosyjskich wojsk wokół Ukrainy WP
Rozmieszczenie rosyjskich wojsk wokół Ukrainy Źródło: WP

Przeczytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3pmo7f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3pmo7f
Więcej tematów