Zbigniew Rau formalnie objął stanowisko wiceszefa MSWiA
Stworzenie ustawy o pracy operacyjnej służb mundurowych, wprowadzenie nowych technologii w walce z przestępczością, dalszy rozwój m.in. Centralnego Biura Śledczego i wspomaganie Biura Spraw Wewnętrznych zapowiada nowy wiceszef MSWiA Zbigniew Rau, który formalnie objął swoje stanowisko.
22.05.2007 | aktual.: 22.05.2007 18:35
Nowy wiceminister nadzorujący m.in. policję, Straż Graniczną zapewnił, że nie planuje żadnych rewolucji - w tym także kadrowych i będzie kontynuował działania rozpoczęte przez swoich poprzedników, związane m.in. z ustawą o modernizacji służb mundurowych w latach 2007-2009.
Jako podsekretarz stanu nadzorujący służby nie widzę też możliwości nacisków z góry. Jako minister, na pewno nie będę uprawiał ręcznego sterowania policją, ale będę starał się bardzo obiektywnie wykonywać swoją rolę. Ja też takim naciskom się absolutnie nie poddam. Będę urzędnikiem apolitycznym - dodał.
Jak podkreślił, jednym z jego priorytetów będzie opracowanie i wprowadzenie w życie ustawy o pracy operacyjnej służb mundurowych, która m. in. ureguluje współpracę z tzw. osobowymi źródłami informacji, zastosowanie technik operacyjnych - m.in. podsłuchów, a także określi prawa obywateli w tym zakresie.
Ta ustawa jest ogromnie potrzebna, gdyż ryzyko prawne funkcjonariuszy przez ostatnie kilka lat bardzo wzrosło i nie może być tak, że ci najlepsi prowadzący bardzo trudną, często balansującą na linii prawa i bezprawia, pracę operacyjną, są później oskarżani przez prokuraturę. To rozwiąże też mity o permanentnym podsłuchiwaniu; niech obywatele wiedzą, ile jest podsłuchów zainstalowanych i jakie "tajne metody" może w stosunku do nich użyć policja, Straż Graniczna i inne służby - powiedział Rau. Podkreślił, że prace nad nią trwają już od roku.
Wiceminister dodał, że kolejnym jego priorytetem będzie skuteczne wykorzystanie środków finansowych z Unii Europejskiej na przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z terroryzmem i bezpieczeństwem.
Na pewno w jakimś zakresie podniosę również efektywność wykorzystania polskiego potencjału naukowo-badawczego. Będzie tutaj bardzo ścisła współpraca z ministerstwem nauki i informatyzacji, gdzie są środki krajowe na badania w zakresie bezpieczeństwa, które do tej pory nie do końca były wykorzystywane - podkreślił.
Dodał, że MSWiA będzie występowało o granty badawczo-rozwojowe, które umożliwią opracowywanie i wprowadzanie nowych technologii w zwalczaniu przestępczości - np. programów komputerowych do zwalczania cyberterroryzmu, wykrywania zagrożeń na lotniskach, identyfikacji biometrycznej osób.
To są rzeczy, które są już do zrealizowania, ale my, jako służby, nie mamy potencjału naukowo-badawczego, a Polska jako kraj ten potencjał posiada i jest on ogromny. To jest Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, to są wiodące jednostki informatyczne w kraju, które mogą stworzyć dla nas pewne narzędzia. Oczywiście wszystkiego zrealizować się nie da, ale jeśli nie będziemy próbować, to będziemy krok za przestępczością - podkreślił.
Zapewnił, że wynagrodzenia funkcjonariuszy wzrosną o tyle, o ile będzie to możliwe. Nie będzie czegoś takiego jak 100 procentowa podwyżka, bo to nie jest możliwe w naszych realiach - powiedział.
Rau zapowiedział również dalszy rozwój Centralnego Biura Śledczego, wspomaganie Biura Spraw Wewnętrznych i walkę z korupcją wśród funkcjonariuszy. Dodał, że będzie dążył do tego, aby środki z budżetu państwa i funduszy pomocowych, strukturalnych UE, trafiały do komend powiatowych, rejonowych, komisariatów. Będę policję postrzegał nie przez pryzmat komendy głównej, tylko 17 komend wojewódzkich i stołecznej, ponad 300 komend powiatowych i miejskich i ok. 1400 jednostek niższej kategorii. Tam pracuje 80 proc. policjantów. Ci funkcjonariusze są siłą, która zwalcza przestępczość i zapobiega jej - zapewnił.
Sposobem na zatrzymywanie najlepszych funkcjonariuszy w policji - według nowego wiceministra - może być wprowadzenie możliwości awansu poziomego, który umożliwi wzrost wynagrodzenia np. policjantów z CBŚ, bez konieczności obejmowania przez nich stanowisk kierowniczych.
Nowy wiceszef MSWiA został powołany w piątek. Zastąpił odwołanego z tego stanowiska Marka Surmacza. Rau ma 33 lata. W 1997 r. ukończył studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, w 1999 r. uzyskał tytuł magistra na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 2001 r. - tytuł doktora nauk prawnych w zakresie prawa i kryminologii na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Rau był pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. zarządzania jakością. Jest też ekspertem w dziedzinie przestępczości zorganizowanej, brał udział m.in. w przygotowywaniu ustawy o świadku koronnym.