Zawód przyszłości. Chętnych jednak brakuje

W Polsce brakuje chętnych do nauki zawodu opiekuna osób starszych, choć to zajęcie, które gwarantuje pracę. Joanna Mucha z Ministerstwa Edukacji Narodowej zapowiada poszukiwanie rozwiązań, aby zachęcić młodych do kształcenia się w tym kierunku.

Zawód przyszłości, ale niewiele osób interesuje się taką ścieżką kariery
Zawód przyszłości, ale niewiele osób interesuje się taką ścieżką kariery
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

To zawód z przyszłością, jednak brakuje chętnych do jego nauki. Problemem jest to, że wśród młodych ludzi taka ścieżka kariery nie cieszy się powodzeniem i zainteresowaniem.

Resort edukacji planuje lepsze finansowanie nauki tego zawodu. Joanna Mucha, wiceszefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, podkreśla, że społeczeństwo się starzeje, a do 2050 roku co trzeci Polak będzie miał ponad 65 lat.

Potrzeba zmian w systemie edukacji. Opiekunowie seniorów pilnie potrzebni

Medyczne Studium Zawodowe w Lublinie oferuje kierunek opiekuna osób starszych. Jednak od 2013 roku nie udało się otworzyć ani jednego oddziału. Dyrektorka Anna Felińska wskazuje, że niskie zarobki i długi czas nauki zniechęcają kandydatów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wideo z lotniska. Pasazerowie piszczeli i krzyczeli

Obecnie edukacja trwa dwa lata. To dłużej, niż w przypadku innych, bardziej atrakcyjnych zawodów. Skrócenie czasu nauki mogłoby pomóc, ale wymaga to przemyślenia, ponieważ zawód ten wymaga wielu kompetencji zbliżonych do pielęgniarskich.

Joanna Mucha zaznacza, że zawód opiekuna seniorów będzie coraz bardziej potrzebny i lepiej opłacany. Ministerstwo planuje przeprowadzenie działań informacyjnych.

Resort edukacji już teraz co rok przygotowuje listę "zawodów przyszłości" na krajowym rynku pracy i kierunków nauczania, na które w przyszłości będzie szczególnie duże zapotrzebowanie. Nauka uwzględnionych na tym wykazie zawodów ma być lepiej finansowana.

Źródło: RMF FM

opiekunki osób starszychedukacjazmiany

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)