Trwa ładowanie...

Zatrzymano chiński statek przemycający amunicję dla Kuby

Władze Kolumbii zatrzymały statek, na którego pokładzie przemycano duży ładunek amunicji i materiałów wybuchowych. Jednostka pływająca pod banderą Hong Kongu należała do jednej z największych firm logistycznych w Chinach - podała agencja Reutera.

Share
Zatrzymano chiński statek przemycający amunicję dla Kuby
Źródło: PAP/EPA, fot: Prokuratura Generalna w Kolumbii
d4jqws8

Statek "Da Dan Xia", który płynął na Kubę został zatrzymany w porcie Cartagena na północy Kolumbii nad Morzem Karaibskim. Podczas kontroli ładunku statku należącego do chińskiego giganta logistycznego Cosco Shipping Co Ltd odnaleziono skrzynie z materiałami wybuchowymi. Oficjalnie jednostka o wyporności ponad 28 tys. ton miała przewozić zboże. Kolumbijskie służby po okryciu nielegalnego ładunku zatrzymały kapitana - poinformowało biuro prokuratora generalnego.

W reakcji na działania Kolumbii MSZ Chin poinformowało, że na pokładzie statku przewożono zwykłą pomoc wojskową dla Kuby i nie doszło w tym przypadku do złamania międzynarodowego prawa.

- To zupełnie normalna handlowa współpraca wojskowa. Obecnie Chiny konsultują się w tej sprawie ze wszystkimi stronami - poinformowała rzeczniczka chińskiego resortu dyplomacji Hua Chunying.

d4jqws8

Na zatrzymanie zareagował także operator statku, firma Cosco Shipping, która zapewniła, że nie była świadoma zajścia. Natomiast władze Kolumbii zwracają uwagę, że na liście przewozowej okrętu nie było zadeklarowanych materiałów wybuchowych.

- Około 100 ton prochu, 2,6 mln zapalników, 99 pocisków rakietowych i około 3 tys. pocisków artyleryjskich znaleziono na pokładzie - wyliczył Luis Gonzalez, dyrektor kolumbijskiego biura prokuratora generalnego. Na zaprezentowanych przez śledczych zdjęciach widać, że skrzynie z ładunkiem oznakowane były symbolami chińskiej firmy zbrojeniowej.

Chiny są czwartym na świecie eksporterem broni. Głównymi odbiorcami sprzętu wojskowego pochodzącego z tego państwa są Pakistan, Bangladesz i Birma. Jednak w ostatnim czasie doszło do zacieśniania współpracy między Pekinem a Hawaną.

d4jqws8

Podziel się opinią

Share
d4jqws8
d4jqws8
Więcej tematów