Zaszczepili na COVID-19 już ponad milion ludzi. Oto lider
Jest państwo na świecie, które jest liderem w liczbie zaszczepionych obywateli na COVID-19. Mowa o ponad 11 proc. całego społeczeństwa, czyli ponad milionie osób. - My nie ścigamy się z innymi państwami. Ścigamy się z wirusem - podkreśla Izrael.
W Izraelu do dziś pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już ponad 11 proc. całego społeczeństwa, czyli ponad milion osób. - My nie ścigamy się z innymi państwami. Ścigamy się z wirusem - powiedział w rozmowie z NBC News urzędnik izraelskiego Ministerstwa Zdrowia.
Inne kraje mogą patrzeć na nich z zazdrością i niedowierzaniem. W Izraelu szybko wzięli się za szczepienie społeczeństwa przeciwko COVID-19. Jako pierwsi na świecie od 5 stycznia mają wprowadzić tzw. zielone paszporty, które osobom zaszczepionym będą gwarantowały profity.
Szczepionka na COVID-19. "Zielone paszporty" szansą na normalność?
W Izraelu "zaświadczenie o szczepieniu" w formie aplikacji ma dawać możliwość swobodnego przemieszczania się. Od 15 stycznia posiadacze "zielonych paszportów" mają otrzymać możliwość zjedzenia obiadu w restauracji, udziału w wydarzeniach kulturalnych, sportowych czy wizyty w galerii handlowej. Osoby zaszczepione mają otrzymać dokument dwa tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki. Ma być on ważny przez rok.
Czy ozdrowieńcy powinni być szczepieni? Prof. Simon: "Nie ma przeciwwskazań, żeby podbić poziom przeciwciał"
Szczepienia w Izraelu
W Izraelu szczepienia zaczęły się 18 grudnia. Jako pierwszy zaszczepił się premier, a tuż po nim inni urzędnicy państwowi.
- Ważne było, by dać przykład - powiedział w rozmowie z NBC News premier Benjamin Netanjahu. Dodał też, że ważne jest dla niego, by szybko zaszczepili się Arabowie w Izraelu.
W Polsce pierwsze szczepienia odbyły się 27 grudnia. Pierwszą osobą była Alicja Jakubowska, Naczelna Pielęgniarka szpitala CSK MSWiA w Warszawie. Przewodzi ona personelowi szpitala, który ma stały kontakt z pacjentami chorymi na COVID-19. Szczepionkę podał jej w niedzielę o godz. 8.30 rano dr Artur Zaczyński, który kieruje szpitalem tymczasowym na Stadionie Narodowym.
"The Guardian" podaje jednak, że organizacje praw człowieka biją na alarm, gdyż szczepionka nie dotyczy wszystkich. "Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu i w Gazie mogą tylko patrzeć" – pisze. Opisuje, że co prawda szczepionka jest dostarczana na terytoria palestyńskie okupowane przez Izrael, ale jest dystrybuowana jedynie wśród żydowskich osadników.
Źródło: The Guardian/NBC News