Zastrzyk funduszy dla onkologii

Nowotwory złośliwe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Niestety wszystko wskazuje na to, że do 2025 roku obejmą prowadzenie w tym smutnym rankingu (Raport NIK 2018). Dlatego do walki z nimi mobilizowane są coraz nowe środki. Również Fundusze Europejskie bardzo mocno wspierają polski program profilaktyki i leczenia nowotworów. Jak to wygląda w praktyce? Co już zrobiono? Kto już skorzystał?

Zastrzyk funduszy dla onkologii

Nieubłagana statystyka

Obserwowany w ostatnich latach wzrost zachorowań na nowotwory złośliwe jest po części wynikiem zmian demograficznych zachodzących w społeczeństwie. Ale też skutkiem większego narażenia na negatywne czynniki wynikające ze zmian cywilizacyjnych. Należą do nich przede wszystkim: dym tytoniowy, zanieczyszczenie powietrza i smog, nasza nieodpowiednia dieta, otyłość i brak ruchu. Pozytywna wiadomość jest taka, że wiele zależy od nas samych.

Jak wskazują dane ze wspomnianego wcześniej Raportu, tylko 15% zachorowań jest wywołane przez czynniki dziedziczne. Łatwo więc wywnioskować, że naprawdę mamy wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania!

Przyjrzyjmy się naszemu trybowi życia. To, co w największym stopniu naraża nas na zachorowanie na nowotwory to zła dieta i palenie tytoniu (30%).[1] Potwierdzają to badania, które były podstawą do opracowania Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Wskazują one, że za choroby nowotworowe aż w 90% odpowiadają czynniki zewnętrzne. Europejski Kodeks Walki z Rakiem jest gotową instrukcją podpowiadającą, jak możemy przez proste, codzienne działania obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała, że gdybyśmy przestrzegali zaleceń Kodeksu, liczba zgonów spowodowanych nowotworami w Europie zmniejszyłaby się nawet o 50%!

Warto poznać te zalecenia – i stosować je w praktyce!

Obraz
© materiały partnera

Tyle na temat minimalizowania ryzyka mówi Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na: http://12sposobownazdrowie.pl

Weź sprawy w swoje ręce!

Nigdy nie jest za późno na zmianę stylu życia. Tu działania musimy podjąć sami. Natomiast jeśli chodzi o badania profilaktyczne, to możemy liczyć na Fundusze Europejskie. Z programu krajowego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) z Europejskiego Funduszu Społecznego na samą profilaktykę nowotworową przeznaczono ponad 60 milionów złotych!

Z POWER finansowane są programy profilaktyki w zakresie nowotworów głowy i szyi, płuc, wątroby oraz skóry. A dodatkowo poszczególne województwa otrzymały do dyspozycji środki europejskie na przeprowadzenie badań w zakresie raka szyjki macicy oraz prostaty. Warto zapoznać się z listą takich programów – znajdziesz ją tutaj: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne

Możesz też zapytać swojego lekarza POZ. Warto skorzystać – zwłaszcza, że badania są bezpłatne i nie czeka się na nie długo.

Wczesne wykrycie – dłuższe życie

Dlaczego tak wiele pieniędzy i uwagi poświęca się profilaktyce? Bo wczesna diagnoza daje nam zdecydowanie większe szanse na wyzdrowienie. Przykładem takiego, już toczącego się, projektu profilaktycznego jest "Program wczesnego wykrywania raka płuc i poprawy świadomości na temat nowotworów płuc w makroregionie zachodnim" realizowany przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Bardzo wielu Polaków jest narażonych na raka płuca. Chociażby w Wielkopolsce, z powodu tego schorzenia umierają dziennie 3-4 osoby, w samym Poznaniu to 1-2 osoby – przypomina dr hab. Szczepan Cofta, Naczelny Lekarza Szpitala i dodaje:

Dla pulmonologów możliwość wykonania badań tomografii komputerowej u osób z grup ryzyka jest jednym z podstawowych wymogów zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom.

Od koordynatorki projektu, mgr Jagody Celichowskiej, dowiadujemy się, że programem szpital planuje objąć 1650 pacjentów. W tej chwili zbadanych jest już ok. 400. Kolejnych 130 zakwalifikowano na badania w najbliższych dwóch miesiącach.

Wśród tej grupy zdarzały się przypadki zdiagnozowania zarówno raka płuc, jak i innych schorzeń, które zostały wykryte dzięki niskodawkowej tomografii komputerowej płuc – wyjaśnia mgr Celichowka.

Dzięki unijnym pieniądzom badania te są bezpłatne. A to sprawia, że chętnych w programie jest więcej. Ma na to wpływ również fakt, że wykonuje się je poza standardową ścieżką, więc pacjenci nie muszą na nie długo czekać.

Naczelny Lekarza Szpitala, dr hab. Szczepan Cofta, przekonuje:

– Sytuacja epidemiologiczna sprawia, że chorzy niejednokrotnie odkładają wizyty lekarskie z obawy przed zakażeniem. Jesteśmy jednak w pełni zabezpieczeni w środki indywidualnej ochrony i niezmiennie zachęcamy pacjentów do udziału w programach profilaktycznych.

Nie zwlekajmy więc ze zgłoszeniem się na badania – zwłaszcza, że do dyspozycji mamy coraz skuteczniejsze sposoby diagnozowania.

Technologia ratująca życie

Funduszom Europejskim zawdzięczamy też ogromny postęp technologiczny w sprzęcie stosowanym do diagnostyki i leczenia nowotworów, przede wszystkim w radioterapii. W latach 2014-2020 blisko 336 milionów złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczono na sfinansowanie 30 różnorodnych projektów zgłoszonych przez szpitale i oddziały onkologiczne w całym kraju.

Największe z nich (ponad 37 mln zł dotacji) realizowane były przez Centrum Onkologii Instytuty w Gliwicach i Warszawie. Ale Fundusze Europejskie to nie tylko ogromne pieniądze dla wiodących ośrodków. Dzięki tym dotacjom nowe akceleratory zakupiły również mniejsze szpitale, np. w Kielcach (ponad 26 mln zł) czy Rzeszowie (ponad 20 mln zł). Jeśli więc mieszkasz w województwie świętokrzyskim lub podkarpackim – w razie potrzeby będziesz miał do nich dostęp.

Dlaczego akceleratory są tak istotne? I czym one są? To prawdziwe zbawienie dla onkologii! Akcelerator to sprzęt niezbędny do naświetlań. Te najnowsze pozwalają skrócić czas napromieniowania. To bardzo ważne, bo pacjent mniej się męczy i łatwiej mu wtrzymać w idealnym bezruchu kilka minut niż, jak dawniej, pół godziny. A co za tym idzie napromienianie jest bardziej dokładne, czyli skuteczniejsze. Nowe akceleratory dają też możliwość dostosowania terapii do każdego pacjenta indywidualnie. Z niezwykłą precyzją uderzają wiązką promieniowania w guzy nowotworowe, omijając zdrowe tkanki i minimalizując szkody dla organizmu. Kolejną ogromną zaletą jest wysoka wydajność akceleratorów. Dzięki niej w tym samym czasie można wyleczyć więcej pacjentów – a o to przecież chodzi.

Te wszystkie – czasami ogromne – inwestycje finansowane z Funduszy Europejskich przynoszą korzyści całemu społeczeństwu. Bo dzięki nim poprawia się dostępność do bezpłatnych badań diagnostycznych i rośnie liczba pacjentów, którzy mogą skorzystać z nowoczesnej diagnostyki i terapii.

Jeśli interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć jeszcze więcej, obejrzyj film o Centrum Onkologii w Warszawie: https://www.coi.pl/filmy-modernizacja-zakladow-radioterapii-centrum-onkologii-instytutu-w-warszawie/

Dla własnego dobra nie zapominaj o profilaktyce – nie odkładaj badań na później!

Obraz
Źródło artykułu:WP Wiadomości
fundusze europejskieonkologiazdrowie polaków
Wybrane dla Ciebie