Zaskoczenie na Wyspach. Celnicy osłupieli, gdy otworzyli trumnę

Zaskoczenie na Wyspach. Celnicy osłupieli, gdy otworzyli trumnę

17-letni migrant próbował przedostać się z Francji do Wielkiej Brytanii zamknięty w dziecięcej trumnie
17-letni migrant próbował przedostać się z Francji do Wielkiej Brytanii zamknięty w dziecięcej trumnie
Źródło zdjęć: © Getty Images | Rich Legg
01.03.2023 11:12, aktualizacja: 10.03.2023 14:30

17-letni migrant próbował przedostać się z Francji do Wielkiej Brytanii zamknięty w dziecięcej trumnie. Zwinięty w kłębek nastolatek został wykryty przez funkcjonariuszy francuskiej straży granicznej.

Szacuje się, że w ubiegłym roku do Wielkiej Brytanii przybyło ponad 500 tys. migrantów. Tysiące z nich (ponad 45 tys.) dostało się z Francji, nielegalnie podróżując małymi łódkami. Niektórzy starają się wykorzystać niekonwencjonalne metody, by znaleźć się na Wyspach.

17-letni chłopiec został znaleziony zwinięty w kłębek w małej drewnianej trumnie, która miała zakręconą pokrywę. Nielegalnego migranta zauważono podczas rutynowego przeszukania furgonetki przez francuskich funkcjonariuszy straży granicznej w pobliżu Dunkierki.

Trumna miała około metra długości, 60 cm szerokości i około 70 cm wysokości. Nieletni Albańczyk, którego danych ze względów prawnych nie można ujawnić, przyznał, że za przejazd miał zapłacić dziewięć tysięcy funtów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Wsiadłem do trumny na stacji benzynowej przy autostradzie w Steenvoorde, następnie trumna została zamknięta - powiedział przed sądem nastolatek.

- Musiałem być w środku przez co najmniej godzinę, zanim furgonetka została zatrzymana - dodał obywatel Albanii.

Trumna była ukryta wśród drewnianych skrzyń z tyłu furgonetki marki Mercedes Sprinter. Po przesłuchaniu przez policję i po krótkiej rozprawie chłopak został uwolniony.

Kierowcą vana był obywatel Rumunii Lucian-Radu Rizae, który początkowo przyznał w trakcie przesłuchania, że nie był świadomy, że wiezie ze sobą pasażera na gapę. W czasie przyspieszonego procesu w Dunkierce Rizae przyznał się do otrzymania czterech tysięcy funtów za pomoc w transporcie ładunku. Rumuński kierowca został skazany na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

W ubiegłym roku odnotowano największą liczbę osób podróżujących małymi łodziami przez jeden z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie, tylko 22 sierpnia 2022 r. na Wyspy dotarło 1295 osób.

Brytyjski rząd obiecał, że podejmie skuteczną walkę w organizacjami przemytniczymi, ale nie odniósł żadnego sukcesu. Groźby relokacji nielegalnych migrantów do Rwandy nie spowodowały zaprzestania nielegalnego procederu. W listopadzie Wielka Brytania zgodziła się zapłacić Francji ponad 70 mln euro na sfinansowanie patroli wzdłuż francuskiego wybrzeża, aby uniemożliwić migrantom przekraczanie kanału La Manche.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także