Polska"Zaskarżymy zmianę ustawy o KRS do Trybunału Konstytucyjnego"

"Zaskarżymy zmianę ustawy o KRS do Trybunału Konstytucyjnego"

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), Stanisław Dąbrowski zapowiedział zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji ustawy o KRS, jeśli wejdzie w życie w formie przyjętej przez Sejm.

Dąbrowski powiedział w poniedziałek w radiu TOK FM, że chodzi między innymi o zapis, głoszący, że w Radzie nie mogą zasiadać prezesi i wiceprezesi sądów, a ci którzy zasiadają w niej obecnie muszą wybrać.

Jego niekonstytucyjność jest jawna bo konstytucja mówi, że członkowie rady są wybierani spośród sędziów i nie może być tak, że prezesi i wiceprezesi sądów są z tego wyłączeni - argumentuje sędzia Dąbrowski.

Jego zdaniem, może tu chodzić o zmianę składu Rady. Minister Ziobro kontestuje prace KRS, bo rada dość często kontestuje rozwiązania rządowe i dlatego chyba czuje się obrażony i nie uczestniczy w pracach rady - powiedział Dąbrowski.

Dodał, że projekt zmiany ustawy został wniesiony przez prezydenta, ale według niego - dwa miesiące wcześniej niemal identyczny widział w ministerstwie sprawiedliwości i przypuszcza, że "wzorzec powstał właśnie tam".

W piątek Sejm, nowelizując ustawę postanowił, że członkowie KRS mogą pełnić swoje funkcje nie dłużej niż dwie kadencje; nie mogą łączyć prac w Radzie ze stanowiskiem prezesa lub wiceprezesa sądu.

Przed głosowaniem w tej sprawie zebrał się Konwent Seniorów na wniosek Cezarego Grabarczyka (PO). Poseł poinformował, że do podkomisji wpłynęły dwie opinie: prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, które - jak zaznaczył - "zawierają uwagi o niekonstytucyjności projektu".

Po wysłuchaniu Konwentu Seniorów marszałek Sejmu Marek Jurek podjął decyzję o kontynuowaniu głosowania. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Robert Draba przedstawił natomiast dwie opinie ekspertów, które - jak powiedział - usuwają wątpliwości co do niekonstytucyjności ustawy.

Zgodnie z nowelizacją, członkowie KRS będą mogli pełnić swoje funkcje w Radzie jedynie przez dwie kadencje. Kadencja osoby wybranej do Rady trwa cztery lata.

Nowela wprowadza zakaz łączenia stanowiska w KRS z funkcją prezesa bądź wiceprezesa sądu. Członkowie Rady, którzy np. w trakcie pełnienia funkcji otrzymają awans na wiceprezesa lub prezesa sądu, będą musieli wybrać, które stanowisko chcą zachować.

Nowelizacja wprowadza zasadę jawności głosowań na posiedzeniach KRS, a także zobowiązuje Radę do "inspirowania i wspierania działań, mających na celu ujednolicanie wykładni prawa w orzecznictwie sądów".

Zgodnie z konstytucją, KRS jest organem stojącym na straży "niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Składa się z prezesa Sądu Najwyższego, ministra sprawiedliwości, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez prezydenta, piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, czterech posłów oraz dwóch senatorów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)