Niemal cała Polska w alertach. Ominie jedynie południe Polski
IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia dla niemal całego kraju. Alerty dotyczą marznących opadów i gołoledzi. Może być bardzo niebezpiecznie. Spokojniejsza pogoda będzie jedynie na południu Polski.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Ostrzeżeniami II stopnia przed marznącymi opadami objęto w całości województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, świętokrzyskie i lubelskie.
Alertami objęto również powiaty miechowicki i olkuski w woj. małopolskim; pow. niżański, stalowowolski i tarnobrzeski w woj. podkarpackim, oraz przeważającą część woj. śląskiego, z wyjątkiem powiatów na południu województwa.
Na terenach objętych ostrzeżeniami spodziewane są słabe, a miejscami umiarkowane opady marznącego deszczu lub mżawki, które mogą prowadzić do powstania gołoledzi. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi ok. 80 proc. i, zgodnie z prognozami IMGW, powinny zakończyć się do godz. 19:00 w środę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Seria eksplozji w Rosji. Nocny atak Ukrainy pod Saratowem
Ostrzeżenie II stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność i przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze.
Silny wiatr na północy
IMGW ostrzega też przed silnym wiatrem w strefie nadmorskiej, dot. to pow. w woj. pomorskim: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego i słupskiego, a Zachodniopomorskim: pow. sławieńskiego.
"W strefie nadmorskiej wystąpi dość silny i silny wiatr o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni" - wskazało IMGW.
Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: PAP, X