Zaskakujące odkrycie na Marsie. Oto, co zarejestrował łazik Curiosity
Łazik Curiosity dokonał ciekawego odkrycia na Marsie. Niedawno wykonane zdjęcia ukazały naukowcom dziwną formację skalną, wyglądającą jak kręte wieże. Zupełnie nie przypominają one krajobrazu Czerwonej Planety, który znaliśmy do tej pory.
07.06.2022 | aktual.: 07.06.2022 18:32
Kamera znajdująca się na pokładzie łazika Curiosity zarejestrowała ciekawą formację skalną. Została ona swoim wyglądem porównana do lecącego strumienia wody, który ktoś właśnie wylewa z niewidzialnego dzbanka. Zjawisko jest na tyle interesujące, że całkowicie nie zgadza się ze znanym nam obrazem Marsa. Zdecydowanie wyróżnia się pomiędzy płytkimi piaskami i głazami krateru Gale.
Dziwne formacje skalne
Choć odkryte niedawno formacje skalne mogą wydawać się tajemnicze, naukowcy już mają swoją teorię dotyczącą ich pochodzenia. Zdaniem badaczy dziwne kolumny są wytworzone z substancji przypominających cement. Miały one wypełniać starożytne pęknięcia, znajdujące się w podłożu skalnym. Gdy bardziej miękka skała zaczynała być poddawana erozji, twardy materiał pozostawał na swoim miejscu, tworząc kształt wijących się strumieni. Choć skały sprawiają wrażenie, jakby miały stracić równowagę, raczej im to nie grozi ze względu na słabą grawitację obserwowaną na Czerwonej Planecie.
Formacje skalne hoodoo
Istnieje nazwa dla formacji skalnych, które zostały zarejestrowane na Marsie. Naukowcy twierdzą bowiem, że mamy do czynienia z hoodoo, czyli z wysoką i cienką iglicą skalną, uformowaną w wyniku erozji. Odkryte zjawisko można nazwać też skałą namiotową, bajkowym kominem lub ziemną piramidą. Hoodoos są obecne nie tylko na Marsie. Na naszej planecie także można je zaobserwować - na przykład w suchym środowisku kanionu Utah lub południowej Syberii. Takie formacje skalne są w stanie osiągać naprawdę duże gabaryty - potrafią wznosić się nawet na wysokość 10-piętrowego budynku.
Inne formacje skalne na Marsie
Niedawne znalezisko to nie jedyna dziwna formacja skalna, jaką udało się zarejestrować łazikowi Curiosity. Na początku roku odkrył on nieco mniejszą skałę, która swoim wyglądem przypominała kawałek koralowca lub kwiat z maleńkimi płatkami. Wszystkie takie obiekty są cenne dla naukowców, gdyż na ich podstawie można dowiedzieć się sporo na temat tego, jak kształtowały się warunki na Marsie. Przede wszystkim chodzi tu o odpowiedź na pytanie: czy kiedyś na Czerwonej Planecie istniało życie? Sam krater Gale uznawany jest za pozostałość po wyschniętym jeziorze.