Trwa ładowanie...

Zasiłek dla bezrobotnych. Podwyżka od 1 września. Ile będzie wynosić zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek dla bezrobotnych od 1 września będzie wyższy niż dotychczas. Ile będzie wynosił zasiłek dla osób poszukujących pracy?

Zasiłek dla bezrobotnych. Ile będzie wynosił?Zasiłek dla bezrobotnych. Ile będzie wynosił?Źródło: money.pl, fot: Katarzyna Izdebska-Białka
d2qty8i
d2qty8i

Zasiłek dla bezrobotnych. Będzie podwyżka

Od 1 września obowiązuje podwyżka zasiłku dla bezrobotnych i to nie tylko nowo rejestrujący się, ale też bezrobotni, którzy już pobierają świadczenie. To efekt ustawy o dodatku solidarnościowym, która weszła w życie w drugiej połowie czerwca. W pierwszych 90 dniach zasiłek dla bezrobotnych wyniesie 1200 złotych, a w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku, bezrobotny otrzyma co miesiąc 942,30 zł.

- Wnioski w ramach tzw. dodatku solidarnościowego można było składać do końca sierpnia, od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych, będzie to kwota 1200 zł - powiedziała w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny Alina Nowak.

- Liczba uprawnionych z ogólnej liczby bezrobotnych to ok. 18 proc. Oprócz tego, że kwota zasiłku wzrasta, wzrastają także świadczenia związane z aktywizacją bezrobotnych. Obserwując rynek pracy, widzimy znaczący wpływ ofert pracy do urzędów pracy. Mamy świadomość pewnych zagrożeń, docierają do nas informacje o zwolnieniach grupowych, jednak nie wszystkie zapowiedzi przekładają się na rzeczywistość - dodała.

Zasiłek dla bezrobotnych. Kto jest uprawniony?

Podstawowym warunkiem uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych jest przepracowanie 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Nie ma znaczenia rodzaj umowy - o pracę czy zlecenie, jak również wymiar etatu. Istotna jest wysokość wynagrodzenia oraz odprowadzane składki.

d2qty8i

Warunkiem otrzymania zasiłku jest więc udokumentowanie 365 dniowego okresu uprawniającego oraz odpowiednia wysokość wynagrodzenia, podstawy naliczania. W przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy oraz urlopu wychowawczego wystarczy spełnić warunek dotyczący okresu. Wysokość wynagrodzenia nie ma znaczenia również w przypadku osoby pracującej na podstawie umowy uaktywniającej.

"Czajka" i problemy prezydenta Warszawy. Krzysztof Gawkowski: dowód na upolitycznienie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qty8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qty8i
Więcej tematów