Polska"Zarzuty wobec kandydata PO do KRRiT są nieprawdziwe"

"Zarzuty wobec kandydata PO do KRRiT są nieprawdziwe"

Jako "nieprawdziwe" biuro prasowe klubu
Platformy Obywatelskiej określiło zarzuty PiS wobec
kandydata PO do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Lecha
Jaworskiego.
Kandydatami PO do KRRiT są: katolicki dziennikarz Tomasz Arabski
i właśnie Jaworski - członek dotychczasowej Rady.

W ubiegłym tygodniu szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział, że Jaworski "to osoba, która była współuczestnikiem porozumienia, które kształtował Włodzimierz Czarzasty".

Mając na uwadze, że to porozumienie pana Czarzastego miało potem swoje odniesienie do np. rad nadzorczych spółek radiowych - mówię o spółkach radia publicznego - to najlepiej pokazuje, że pan Jaworski był uczestnikiem pewnego dzieła, które zaprowadziło Radę i wizerunek mediów publicznych w niewłaściwym kierunku - powiedział Gosiewski.

W przesłanym komunikacie, biuro prasowe PO stanowczo odpiera zarzuty, że Jaworski miałby być w jakikolwiek sposób związany z Włodzimierzem Czarzastym (b. sekretarz KRRiT) i Robertem Kwiatkowskim (b. prezes TVP).

"Lech Jaworski w Radzie Nadzorczej TVP przeciwstawiał się stanowczo działaniom zmierzającym do wykorzystywania TVP w celach politycznych. W ramach podejmowanych działań wnioskował między innymi o odwołanie Zarządu, a następnie Prezesa Zarządu TVP Roberta Kwiatkowskiego" - podkreślono w komunikacie.

Dodano, że Jaworski "przeciwstawiał się też utworzeniu przez TVP wspólnie z Canal +, reprezentowanym wówczas przez Lwa Rywina, wspólnej platformy cyfrowej, jako przedsięwzięcia niekorzystnego gospodarczo dla TVP".

Zwrócono też uwagę, że osobą rekomendującą Jaworskiego do dotychczasowej KRRiT był ówczesny członek Rady, a obecny marszałek Sejmu Marek Jurek (PiS). "Od roku 2001 Lech Jaworski jest członkiem KRRiT, rekomendowanym przez AWS, tzn. także przez wielu polityków, którzy dzisiaj są członkami PiS. Pracując w KRRiT dał się w szczególności poznać jako obrońca niezależności mediów publicznych, zwłaszcza telewizji publicznej" - napisano.

Zdaniem służb prasowych klubu PO, Jaworski w okresie swojej działalności w Radzie "jednoznacznie sprzeciwiał się wszelkim formom upolitycznienia TVP i podporządkowania jej partyjnym interesom".

30 grudnia - po wejściu w życie nowelizacji ustaw medialnych - przestała istnieć dotychczasowa, 9-osobowa KRRiT. Nowa, 5-osobowa Rada ma zostać wybrana przez Sejm (2 kandydatów), Senat (1) i prezydenta (2) jeszcze w styczniu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)