PolskaZarzuty Waniek to "prymitywna i absurdalna złośliwość"

Zarzuty Waniek to "prymitywna i absurdalna złośliwość"

Poseł Marek Jurek (PiS) w przesłanym PAP oświadczeniu uznał za "prymitywną i absurdalną złośliwość" zarzuty szefowej KRRiT Danuty Waniek dotyczące korzystania przez niego z budżetu Rady przy wynajmowaniu i wyposażaniu zajmowanych przez siebie mieszkań służbowych.

Jurek był w latach 1995-2001 członkiem KRRiT i sprawował również funkcję jej przewodniczącego.

W piątek, tuż po zmniejszeniu przez Sejm budżetu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o 46% (m.in. za sprawą poprawki Marka Jurka), Waniek ujawniła, że Jurek podczas pełnienia stanowiska przewodniczącego KRRiT wielokrotne zmieniał wynajmowane na koszt Rady mieszkania, pokrywał z jej środków koszta remontu i przeprowadzek. Zdaniem Waniek, z pieniędzy KRRiT Jurek wyposażał także owe mieszkania m.in. w dywany, firanki, komplety narzut, kieliszki, talerze, telewizor, magnetowid, faks, telefon i czajnik.

O sprawie pisało we wtorek "Życie Warszawy".

Według Jurka, wyposażenie mieszkania służbowego miało charakter elementarny, a on nigdy nie zabiegał o podnoszenie jego jakości. Mieszkanie zdałem - wraz z wyposażeniem - zaraz po zakończeniu pracy w Krajowej Radzie, trzy i pół roku temu. Sugerowanie czego innego jest zwykłym oszczerstwem - napisał poseł w oświadczeniu.

Dodał, że swoją pracę wykonywał skromnie i w sensie społecznym - efektywnie. Zdaniem posła PiS, teraz bardziej efektywne będzie skierowanie środków finansowych zużywanych przez KRRiT na wsparcie z budżetu MSZ Telewizji Polonia, adresowanej do Polaków poza krajem.

Sejm zmniejszył w piątek budżet Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na 2005 r. o 46% w stosunku do tego, co zaproponowała sejmowa Komisja Budżetu Finansów Publicznych. Komisja ustaliła poziom budżetu KRRiT na 20 867 tys. zł. W trakcie głosowania nad ustawą budżetową Sejm przyjął dwie poprawki radykalnie zmniejszające budżet KRRiT. Pierwszą, tnącą budżet o 6 mln, zgłosił Zygmunt Wrzodak (LPR), drugą - posłowie PiS Marek Jurek i Ludwik Dorn, ograniczając budżet KRRiT o dalsze 3,5 mln. W ten sposób KRRiT utraciła 9,5 mln zł.

Zdaniem szefowej KRRiT, tak drastyczne cięcia są związane z pomysłem sprywatyzowania mediów publicznych (we wrześniu w mediach pojawiła się informacja, że o takim rozwiązaniu myślą eksperci pod patronatem lidera PO Jana Rokity). Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprzeciwia się temu pomysłowi.

Teraz szefowa KRRiT będzie zabiegać w Senacie o poprawki do ustawy budżetowej ponownie zwiększające budżet Rady.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)