Trwa ładowanie...
18-06-2016 15:40

Zarzuty dla podejrzanych ws. zabójstwa francuskiego policjanta i jego żony

• Dwóch mężczyzn powiązanych z dżihadystą, który zamordował policjanta i jego żonę, usłyszało zarzuty przynależności do grupy terrorystycznej
• Charaf-Din Aberouz i Saad Rajraji zostali zatrzymani dzień po zabójstwie w Magnanville
• Napastnik kilkakrotnie pchnął policjanta nożem w brzuch. Zabił także jego partnerkę

Zarzuty dla podejrzanych ws. zabójstwa francuskiego policjanta i jego żonyŹródło: AFP, fot: MATTHIEU ALEXANDRE
d1wgmox
d1wgmox

Charaf-Din Aberouz i Saad Rajraji to według dziennika "Le Parisien" Francuzi marokańskiego pochodzenia. Zostali zatrzymani we wtorek, dzień po akcji policji antyterrorystycznej RAID pod Paryżem, w której został zlikwidowany zabójca policjanta i jego żony.

Zatrzymani są powiązani z zabitym przez RAID dżihadystą, 25-letnim Larosim Abbalą.

"Aberouz i Rajraji staną przed sądem w ramach dochodzenia w sprawie ich przynależności do grupy terrorystycznej" - podały służby prasowe paryskiej prokuratury.

Do zabójstwa doszło przed mieszkaniem funkcjonariusza policji w Magnanville, ok. 50 km na północny zachód od stolicy Francji. Napastnik kilkakrotnie pchnął policjanta nożem w brzuch. Zabił także jego partnerkę.

d1wgmox

Trzyletni synek zabitych został oswobodzony przez antyterrorystów. Dziecko nie ucierpiało fizycznie, ale ze względu na szok zostało otoczone opieką lekarską.

Powiązana z Państwem islamskim (IS) agencja Amaq potwierdziła w komunikacie wydanym we wtorek, że sprawca był bojownikiem IS.

Policja ujawniła, że podczas negocjacji zabójca powiedział, że jego zamach był odpowiedzią na wezwanie przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego do "zabijania niegodziwców w ich domach wraz z rodzinami". Trzy tygodnie wcześniej Abbala, deklarujący się jako pobożny muzułmanin praktykujący ramadan, złożył przysięgę wierności przywódcy IS.

Na miejscu zbrodni znaleziono przy Abbali listę jego potencjalnych celów, na której znajdują się osoby o różnych zawodach, wśród nich policjanci, dziennikarze i raperzy. Ich nazwisk prokuratura nie ujawniła.

d1wgmox

We Francji panuje stan podwyższonej gotowości w związku z odbywającymi się na jej terytorium rozgrywkami Euro 2016. Od czasu listopadowych zamachów w Paryżu w kraju obowiązuje stan wyjątkowy.

Elitarne oddziały antyterrorystyczne RAID (Recherche, Assistance, Intervention, Dissuasion, tj. Wytropienie, Pomoc, Interwencja oraz Odstraszanie) utworzono w 1985 roku do zwalczania międzynarodowych grup przestępczych. Stacjonują w Bievres pod Paryżem.

d1wgmox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wgmox
Więcej tematów