"Zarzucanie LPR cynizmu jest złośliwe i wredne"
Wiceszef Ligi Polski Rodzin Wojciech Wierzejski uważa za "złośliwy i wredny" zarzut wobec jego partii, że cynicznie wykorzystuje do gry politycznej propozycje zmian w konstytucji dotyczące ochrony życia poczętego.
Chodzi o słowa premiera Jarosława Kaczyńskiego, który ocenił, że jeśli Liga nie poprze zainicjowanej przez prezydenta propozycji zmiany w konstytucji w sprawie ochrony życia poczętego, będzie to oznaczało, że wszystko z jej strony w tej kwestii jest "wyłącznie czystą grą i to bardzo cyniczną".
"Cyniczne, złośliwe i wredne"
Nasze środowisko zajmuje się obroną życia od prawie 20 lat i zarzucanie nam, że wykorzystujemy to w sposób cyniczny jest cyniczne, złośliwe i wredne ze strony tych, którzy zarzucają, a którzy nigdy nie byli zaangażowani w obronę życia - powiedział Wierzejski.
Polityk Ligi podkreślił, że prezydencką propozycję zna jedynie z mediów. Przypomniał przedstawioną przez lidera Ligi Romana Giertycha argumentację, zgodnie z którą inicjatywa prezydenta otwiera furtkę do liberalizacji przepisów dotyczących ochrony życia, ponieważ odnosi się do przepisów obowiązujących w dniu wejście w życie konstytucji, czyli 17 października 1997 roku.
A wtedy - jak przypominają politycy Ligi - obowiązywała jeszcze nowela ustawy antyaborcyjnej (zakwestionowana później przez Trybunał Konstytucyjny) dopuszczająca przerwanie ciąży z powodu społecznych lub trudnej sytuacji ekonomicznej kobiety.
"Myśleli, że nas nabiorą"
To jest po prostu przekręt i podstęp ze strony tych, którzy myśleli, że nas nabiorą robiąc taką poprawkę - mówił Wierzejski. Zaznaczył, że jeśli to jest propozycja PiS-u, która idzie w kierunku pełniejszej ochrony życia, to jest to "cynizm i hipokryzja, jakiej świat nie widział".
Politycy PiS nieoficjalnie mówią, że zainicjowane przez prezydenta zmiany miałyby się znaleźć w artykule 38 konstytucji. Chodzi o dopisanie trzech punktów. Pierwszy z nich zakłada, że życie poczęte jest prawnie chronione. Drugi zapis, przytaczany przez media, miałby brzmieć: "ustawy, umowy międzynarodowe i inne przepisy prawa obowiązujące w RP nie mogą ustanowić ochrony życia poczętego mniejszej niż istniejąca w dniu wejścia w życie konstytucji". Kolejny punkt mówi o tym, że władze publiczne podejmują działania mające na celu ochronę życia poczętego również poprzez pomoc kobiecie ciężarnej.
Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, a także premier, podkreślają, że celem zmian w konstytucji jest wzmocnienie ochrony życia.