Zarządzanie zasobami wodnymi. Jak Fundusze Europejskie wspierają ich ochronę w czasach zmian klimatycznych?
Zmiany klimatyczne mają duży wpływ na zasoby wodne na całym świecie. Polska nie jest wyjątkiem. Powodzie i susze stają się coraz częstsze, a badania pokazują, że zjawiska te będą się nasilał. Dlatego Fundusze Europejskie wspierają ochrony zasobów wodnych w Polsce.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Klimatolodzy ostrzegają, że z powodu zmian klimatu susze i powodzie będą się pojawiały częściej. Przez to rolnicy tracą plony. Zniszczenia przynoszą i nadmierne opady zmieniające się w powodzie, i okresy suszy. Według danych Instytutu Ochrony Środowiska z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych Polska straciła w ostatnich 20 latach ok. 115 mld zł.
Fundusze Europejskie pomagają w ochronie zasobów wodnych. W wyszukiwarce na portalu funduszowym można znaleźć listę konkursów związanych z tą tematyką. Są one skierowanych przede wszystkim do samorządów.
Jak dostosować się do zmian klimatu
W województwie świętokrzyskim do 6 grudnia trwa nabór wniosków w konkursie dotyczącym gospodarowania zasobami wody i przeciwdziałania klęskom żywiołowym. Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać w nim fundusze na dostosowanie infrastruktury do ekstremalnych stanów pogodowych, likwidację miejskich wysp ciepła, inteligentne systemy zapobiegania zalaniom i podtopieniom. Budżet konkursu to 30 mln zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Retencjonowanie wody z opadów
Od 5 listopada można składać wnioski w konkursie dotyczącym dostosowania do zmian klimatu na Mazowszu. Pieniądze mogą być przeznaczone na budowę zbiorników retencyjnych, przebudowę kanałów wodnych i tworzenie terenów zielonych, które lepiej przepuszczają wodę. Projekty mają pomóc zatrzymać wodę w glebie i dbać o zasoby wodne. Wnioski mogą składać samorządy oraz podmioty odpowiedzialne za gospodarkę wodną.
Rozwiązania oparte na naturze
W styczniu 2025 roku rozpocznie się konkurs w zakresie przystosowanie do zmian klimatu w województwie pomorskim. Wnioski będą mogły składać samorządy, organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Pieniądze będzie można przeznaczyć na budowę infrastruktury, takiej jak ogrody deszczowe, stawy retencyjne czy systemy przepuszczania wody na dużych powierzchniach, takich jak boiska, parkingi czy place.
Projekty większych miast
Problem zalań i podtopień w wyniku ulewy w dużym zakresie dotyczy większych miast. Jest w nich więcej powierzchni utwardzonych, które nie przepuszczają wody. Samorządy w większych miastach także mogą starać się o dofinansowanie swoich projektów. Pieniądze unijne mogą przeznaczyć na systemy zarządzania wodą deszczową, które korzystają z rozwiązań opartych na przyrodzie, rozwój zielonych przestrzeni i zbiorników wodnych czy inteligentne systemy zapobiegania podtopieniom przy gwałtownych ulewach.
Miasta powyżej 20 tys. mieszkańców oraz większość miast z przedziału 15‐20 tys. mieszkańców, które są stolicami powiatów mogą składać wnioski w konkursie w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Wnioski przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i można je składać do końca marca 2025 r. Z kolei miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze i gminy z obszarów uzdrowiskowych we wschodniej części kraju wnioskują w konkursie w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. W tym przypadku nabór wniosków trwa do 10 stycznia 2025 r.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego