Trwa ładowanie...
d46m6dp

Zarząd Oświęcimia: Centrum Wiesenthala nas obraża

Zarząd Miasta Oświęcimia uważa, że list Centrum Wiesenthala do prezydenta Kwaśniewskiego w sprawie inwestycji spółki Maja w strefie ochronnej byłego KL Auschwitz obraża polskie władze i mieszkańców miasta.

Share
d46m6dp

Na stronie internetowej Centrum Szymona Wiesenthala zamieszczony został list, podpisany przez Szymona Samuelsa. List ten, naszym zdaniem, obraża nie tylko władze Polski, władze samorządowe Oświęcimia, ale również mieszkańców naszego miasta - głosi oświadczenie Zarządu Miasta w Oświęcimiu.

W niedzielę wpływowa organizacja żydowska - Centrum Szymona Wiesenthala - zażądała w liście do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego natychmiastowego cofnięcia zgody dla spółki Maja na prowadzenie w strefie ochronnej byłego obozu Auschwitz kompleksu parkingowo-usługowego. Decyzję taką wydał dzień wcześniej wojewoda małopolski.

Oświęcimski Zarząd Miasta w swoim oświadczeniu zarzucił Szymonowi Samuelsowi, że posługuje się demagogią i kłamstwem, a niektóre wypowiedzi są nie tylko obraźliwe i krzywdzące, ale są też zniewagą wszystkich mieszkańców Oświęcimia.

Zdaniem samorządowców, Centrum Wiesenthala domagając się zachowania równowagi pomiędzy przyzwoitością a uzyskiwaniem korzyści z obsługi pielgrzymów, pomija fakt, że od początku istnienia Muzeum obsługa zwiedzających odbywa się bezpośrednio na jego terenie.

d46m6dp

Kontrowersje wokół inwestycji spółki rozpoczęły się w 1996 roku po protestach niektórych środowisk żydowskich. Stały one na stanowisku, że niegodne jest, aby na prochach ofiar Auschwitz prowadzona była działalność handlowa. Wojewoda bielski nakazał wtedy wstrzymanie prac budowlanych. Po kilku latach sąd uznał, że Maja budowała zgodnie z prawem. Spółka otrzymała odszkodowanie za przerwane prace.

W ramach inwestycji powstają między innymi: parkingi, apteka, kiosk, poczta, sklep z pamiątkami, księgarnia i bar szybkiej obsługi.

Centrum Szymona Wiesenthala koncentruje się na walce z antysemityzmem. Jest jedną z najważniejszych organizacji żydowskich na świecie. (aka)

d46m6dp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46m6dp
d46m6dp
Więcej tematów