Zarobki w czasie wojny. Opublikowano oświadczenie majątkowe Zełenskiego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego rodzina zarobili 3,6 mln hrywien (383 tysiące zł) w roku, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę. Ta kwota jest trzykrotnie mniejsza niż dochody uzyskane w 2021 roku. Jak podaje źródło, spadek dochodów jest związany z rosyjską agresją.
29.01.2024 | aktual.: 29.01.2024 17:12
Oświadczenie majątkowe Wołodymyra Zełenskiego zostało opublikowane na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy 28 stycznia. Zawiera ono informacje o dochodach i wydatkach w latach 2021 i 2022, co pozwala na analizę zmian w sytuacji finansowej ukraińskiego przywódcy po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.
Jak podkreślono na początku, zestawienie zostało opublikowane zgodnie z obowiązkami osób pełniących funkcje państwowe lub samorządowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z informacji udostępnionych przez służbę prasową Kancelarii Prezydenta Ukrainy wynika, że w 2021 roku Wołodymyr Zełenski i członkowie jego rodziny zasili swój budżet kwotą 10,8 mln hrywien (1,16 mln zł). Ponad 5,3 mln hrywien (ponad 569 tysięcy zł) pochodziło ze sprzedaży ukraińskich obligacji skarbowych. Pozostałe dochody rodziny Zełenskiego (niemal 5,5 mln hrywien - ponad 591 tysięcy zł) pochodziły z wynagrodzeń, odsetek bankowych oraz środków z wynajmu nieruchomości.
Dodatkowo, Zełenski jest właścicielem kilkudziesięciu znaków towarowych, które zarejestrował na długo przed objęciem urzędu prezydenta.
Dochody prezydenta Ukrainy spadły trzykrotnie
Porównując dane za 2021 rok z dochodami z 2020 roku, okazuje się, że były one mniejsze o ponad 11,9 mln hrywien (1,28 mln zł). Jak jednak zmieniła się sytuacja finansowa Wołodymyra Zełenskiego po inwazji Rosji na Ukrainę?
Z oświadczenia majątkowego wynika, że dochody prezydenta Ukrainy zmniejszyły się trzykrotnie. Dochód Zełenskiego i jego rodziny w 2022 roku wyniósł ponad 3,6 mln hrywien (383 tysiące zł).
Służba prasowa prezydenta wyjaśniła, że tak duże różnice w dochodach są spowodowane tymczasowym rozwiązaniem umów najmu na Ukrainie, co jest wynikiem agresji ze strony Federacji Rosyjskiej.
Saldo środków finansowych zmniejszyło się o niemal 1,8 mln hrywien (ponad 193 tysiące zł), natomiast wartość aktywów, nieruchomości i pojazdów pozostała bez zmian.
Jak przypomina agencja Ukrinform, obowiązek składania e-deklaracji finansowych w czasie stanu wojennego został wprowadzony w październiku ubiegłego roku. Stało się to po tym, jak Zełenski podpisał dokument, który wcześniej zatwierdzili ukraińscy parlamentarzyści.
Zobacz także