Żar będzie lał się z nieba. Pogoda w lato ma być ekstremalna

Z najnowszych prognoz długoterminowych wynika, że nadchodzące lato może być wręcz ekstremalnie ciepłe. Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nie wyklucza, że już w czerwcu na zachodzie naszego kraju mogą pojawić się upały, z temperaturami sięgającymi nawet 36 stopni Celsjusza.

Lato w Polsce zapowiada się ekstremalnie ciepłe
Lato w Polsce zapowiada się ekstremalnie ciepłe
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Marcin Bielecki
Katarzyna Bogdańska

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.

Grzegorz Walijewski zwrócił uwagę na fakt, że prognozy wskazują na to, że czerwiec, lipiec i sierpień mają być miesiącami, w których temperatura przekroczy normę, a upały będą zjawiskiem powszechnym.

- W czerwcu niewykluczone, że na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości – podkreślił rzecznik IMGW w rozmowie z PAP.

Pogoda. To nie będzie krótki upał

Walijewski dodał, że te fale upałów nie będą krótkotrwałe, ale przeciwnie - będą trwały dłużej niż cztery dni. - To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia - wyjaśnił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przerażający widok po pożarze. Skala zniszczeń

Klimatolodzy zwracają uwagę na jeszcze jedno zjawisko, które może wystąpić w nadchodzących miesiącach - noce tropikalne. Są to noce, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

- To też może być problem dla naszego organizmu, ponieważ wtedy nie wypoczywamy i nie regenerujemy się - stwierdził Walijewski.

Rzecznik IMGW zaznaczył również, że wraz ze wzrostem temperatury, możemy spodziewać się burz, silnego wiatru i intensywnego deszczu z gradem, a nawet trąb powietrznych. - Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie, podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych - podsumował Walijewski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodalatoupał

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (533)