Co w razie ataku? Jasna deklaracja Polaków

57 proc. ankietowanych deklaruje, że w razie zagrożenia zbrojnego nie zawaha się wziąć udziału w obronie ojczyzny - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej Akademii Sztuki Wojennej. Inaczej uważa 33 proc. badanych.

Zapytali Polaków o wojnę. Deklaruje to ponad połowa badanych
Zapytali Polaków o wojnę. Deklaruje to ponad połowa badanych
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Olkusnik
Radosław Opas

23.09.2023 | aktual.: 23.09.2023 11:28

W raporcie przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej wskazano, że celem badania "Stosunek Polaków do obrony ojczyzny" było zrozumienie, jak Polacy postrzegają swoje bezpieczeństwo, jakie są ich przekonania i opinie na temat nowych form służby wojskowej oraz nowych typów ćwiczeń wojskowych, a także zbadanie stosunku do obrony ojczyzny.

Uczestnicy badania zostali zapytani o swoje potencjalne zaangażowanie w obronę kraju w sytuacji, gdyby doszło do ataku militarnego na Polskę. Wyniki wskazują, że większość respondentów, bo aż 57 proc., wyraziło gotowość do obrony ojczyzny.

Polacy zabrali głos ws. obrony kraju

33 proc. uczestników badania wyraziło przeciwną opinię. Ta grupa respondentów zdecydowanie stwierdziła, że nie zamierza angażować się w ewentualną obronę kraju w przypadku ataku militarnego. Pozostałe 10 proc. uczestników badania wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

60 proc. respondentów deklaruje, że "jest to pogląd trwały", a 28 proc. osób gotowych do obrony Polski przyznaje, że swoje poglądy zmieniło po inwazji Rosji na Ukrainę.

Z badania wynika, że dla 80 proc. respondentów, którzy zadeklarowali, że zamierzają bronić kraju w razie wojny, czynnikiem motywującym do udziału w obronie Polski jest chęć ochrony osób bliskich.

Często występującymi powodami są również: poczucie obowiązku (60 proc.), solidarność ze społeczeństwem/narodem (56 proc.) oraz miłość do swojego kraju (55 proc.).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie