Trwa ładowanie...

Zapytali ministra Zielińskiego o prywatę w Straży Pożarnej. Odpisał w swoim stylu

Czy w Państwowej Straży Pożarnej wykorzystuje się samochody służbowe do celów prywatnych? Takie sygnały dotarły do posła PSL Krystiana Jarubasa. Polityk postanowił sprawdzić niepokojące informacje i wysłał pismo w tej sprawie do wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego. Ten problemu nie widzi...
Share
Komendant Państwowej straży Pożarnej Leszek Suski uważany jest za zaufanego człowieka Jarosława Zielińskiego
Komendant Państwowej straży Pożarnej Leszek Suski uważany jest za zaufanego człowieka Jarosława ZielińskiegoŹródło: East News, Fot: Wojciech Stróżyk
dhxnbuy

- Składam interpelację w związku z ponownymi licznymi krytycznymi uwagami ze strony obywateli, a zwłaszcza pracowników i strażaków Państwowej Straży Pożarnej, dotyczącymi marnotrawienia środków publicznych poprzez wykorzystywanie samochodów służbowych Państwowej Straży Pożarnej wraz z kierowcami w celu dojazdu do miejsca pełnienia służby i powrotu do miejsca zamieszkania zastępców KG PSP, komendantów wojewódzkich PSP, komendantów szkół – tak rozpoczyna się pismo posła Krystiana Jarubasa adresowane do MSWiA. Co ciekawe, jest ono zbieżne z jednym z anonimów, który dotarł do posłanki Platformy Obywatelskiej Bożeny Kamińskiej. Tej samej, która zaalarmowała opinię publiczną w sprawie policyjnej ochrony pod domem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego.

Szef Straży Pożarnej pod obstrzałem

Poseł Jarubas zadał wiceministrowi kilkanaście pytań.

dhxnbuy

- Ile Komendant Główny PSP lub osoba przez niego upoważniona wydali zgód komendantom wojewódzkim PSP oraz komendantom szkół PSP w 2016 i 2017 roku na dojazd do miejsca zamieszkania stałego lub czasowego znajdującego się poza granicami administracyjnymi miasta stanowiącego siedzibę komendy wojewódzkiej lub szkoły?
- Jakie było uzasadnienie zgody na te dojazdy?

    Sejm.gov.pl
Źródło: Sejm.gov.pl, Fot: sejm.gov.pl

- Jaki jest koszt tych dojazdów w 2016, 2017 i 2018 roku? Ile wyjazdów służbowych odbył Komendant Główny PSP Leszek Suski do województwa podlaskiego?
- Jaki był koszt codziennych przewozów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby i odwrotnie Komendanta Głównego PSP, zastępców KG PSP, komendantów wojewódzkich PSP, komendantów szkół PSP w 2016, 2017 i 2018 roku?

Zobacz także: Nikt tak nie zbeształ Jarosława Zielińskiego. Michał Kamiński: jest niebywale śmieszny

Co odpisał Zieliński? Jego zdaniem, po uzyskaniu informacji od szefa Straży Pożarnej Leszka Suskiego "w okresie, o którym mowa w wystąpieniu nie wpłynęły od obywateli ani strażaków i pracowników PSP skargi czy uwagi dotyczące korzystania z ww. pojazdów”.- Miejscem pełnienia służby w przypadku Komendanta Głównego PSP, nie jest wyłącznie siedziba Komendy Głównej PSP w Warszawie. Znaczna część obowiązków służbowych Komendanta Głównego PSP jest wykonywana poza ww. siedzibą (narady i odprawy służbowe, współpraca ze strukturami ochotniczych straży pożarnych, sprawowanie nadzoru nad szkołami PSP, konferencje naukowe tematycznie związane z zakresem działania PSP czy współpraca międzynarodowa – argumentuje Zieliński.

dhxnbuy

Zieliński problemu nie widzi

- Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej nie prowadzi odrębnej analizy kosztów wynikających z uprawnienia Komendanta Głównego PSP do wydawania zgody dla komendantów wojewódzkich PSP do dojazdu samochodem służbowym do miejsca pełnienia służby i powrotu do miejsca zamieszkania. Nie jest możliwe dokładne wyliczenie kosztów tego typu dojazdu z uwagi na charakter pełnionej służby, a przede wszystkim dużą aktywność Komendanta Głównego PSP oraz komendantów wojewódzkich PSP – odpisuje Zieliński.

A przypomnijmy, w anonimie adresowanym do posłanki Kamińskiej strażacy wypowiadali się w podobnym tonie. – To co robi komendant Suski to jest Bizancjum – alarmowali. I jak ujawnił onet.pl, do wyłącznej dyspozycji Komendanta pozostawały m.in. trzy samochody służbowe - dwa z nich miały służyć wyłącznie do wyjazdów weekendowych, trzeci miał wozić Leszka Suskiego na co dzień. Według anonimowych strażaków, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej miał też "w sposób nienależny, niezgodnie z prawem pobierać pieniądze za zwrot kosztów za delegacje".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhxnbuy

Podziel się opinią

Share
dhxnbuy
dhxnbuy
Więcej tematów