Zaproszenie dla papieża od Kalwarii Zebrzydowskiej
Papież Benedykt XVI otrzymał zaproszenie do odwiedzenia sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas planowanej w czerwcu przyszłego roku pielgrzymki - poinformował ojciec Wenancjusz Stasiuk na stronie internetowej sanktuarium.
Zaproszenie przekazali Ojcu Świętemu osobiście podczas audiencji generalnej w Rzymie kustosz sanktuarium ojciec Damian Muskus i burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty. Benedykt XVI podziękował za zaproszenie i błogosławił kalwarianom.
Papież Benedykt XVI, jako kardynał, odwiedził sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej 24 września 1988 roku. W kronice klasztoru Bernardynów znalazł się zapis: "Wspólnota klasztoru uprzedzona o jego przyjeździe, oczekiwała na dostojnego Gościa na dziedzińcu klasztornym, a po jego przybyciu udano się do kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Tu, obaj kardynałowie: Ratzinger i Macharski długo modlili się przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, a następnie zwiedzili bazylikę i spożyli posiłek w refektarzu klasztornym".
Kardynał Joseph Ratzinger w kronice napisał: "Cooperatores Veritatis", czyli "Współpracownicy Prawdy". Tak brzmi jego zawołanie biskupie. Złożył też podpis.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej dwukrotnie odwiedził papież Jan Paweł II - podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku i podczas ostatniej, w 2002 roku.
W poniedziałek ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej biskup Kazimierz Nycz określił czerwcowy termin przyszłorocznej pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski jako "raczej pewny". Mówił, że dotychczas nie pojawił się żaden konkretny termin i miejsce, poza znanymi: Warszawą, Krakowem, ewentualnie Częstochową.
Biskup pytany o Wadowice powiedział: "o Wadowicach mówi się cicho, to znaczy nikt tego głośno nie wyartykułował, ale myślę, że niektórzy nie wyobrażają sobie, żeby papież, tak szanując poprzednika, nie zaglądnął w miejsce jego urodzenia". Sanktuarium kalwaryjskie leży w połowie drogi między Wadowicami a Krakowem.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jedno z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami - w XVII wieku - była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.