ŚwiatZapowiedź obniżenia podatków w Rosji

Zapowiedź obniżenia podatków w Rosji

Rosja zamierza dokonać cięć w stawkach ubezpieczeń społecznych i zmniejszyć w ten sposób obciążenia podatkowe pracodawców - wynika z wypowiedzi ministra finansów Aleksieja Kudrina.

19.03.2004 | aktual.: 19.03.2004 13:14

Kudrin, uważany za zwolennika reform rynkowych, zapowiedział wniesienie do parlamentu projektu obniżenia w 2005 roku Jednolitego Podatku Socjalnego (JSN) z 35,6% do 26% Zdaniem Kudrina, pozwoli to na pozostawienie w rękach pracodawców 280 mld rubli (blisko 10 mld dolarów).

Jednocześnie zapewnił, że jego kraj nie zamierza zmieniać obecnej 13-procentowej stawki liniowego podatku dochodowego, którą chce pozostawić "na zawsze". Towarzyszący mu minister rozwoju gospodarczego i handlu Gierman Grief powiedział z kolei, że zgadza się z tym "za wyjątkiem zwrotu 'na zawsze'".

Wypowiedź ministra finansów na temat obu stawek podatkowych nastąpiła po tym, gdy rosyjski prezydent Władimir Putin polecił rządowi przedstawienie "całościowego, pełnego i logicznego pakietu zmian w systemie podatkowym" oraz "podjęcie decyzji w sprawie procedury obniżenia podatku socjalnego".

"Tylko poprzez adekwatny system podatkowy możemy zapewnić podwyższenie poziomu wynagrodzeń i walczyć ze schematami niezadeklarowanych wypłat" - powiedział prezydent na spotkaniu z kierownictwem Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu.

Gierman Grief powiedział z kolei, że Rosja musi przyspieszyć przemiany rynkowe i fiskalne, czekając na niekorzystne dla niej zmiany koniunktury cen surowców na światowych rynkach.

"Oczekujemy pogorszenia się zewnętrznych warunków dla naszej gospodarki, w tym obniżki cen ropy oraz wielkości eksportu surowców" - przyznał Grief. Prognozował, że w ciągu najbliższych lat cena baryłki ropy może spaść do 23-24 dolarów, zaś wzrost eksportu rosyjskiego sektora naftowego z 35 mln ton w 2003 r. do 13-15 mln ton w 2005 r.

"Oznacza to, że wzrost gospodarczy Rosji może ulec obniżeniu do poziomu 3-4% rocznie, co jest poziomem negatywnie odczuwalnym przez społeczeństwo" - powiedział minister.

Pomimo to Grief uważa za możliwe zrealizowanie ubiegłorocznych zapowiedzi Putina i podwojenie w ciągu 10 lat rosyjskiego PKB. By tak się stało, wzrost powinien osiągać co roku co najmniej 7,2%, tyle ile wyniósł - według oficjalnych danych - w 2003 roku.

Z wypowiedzi Putina i obu ministrów nie wynika jasno, w jaki sposób Rosja zamierza zrównoważyć straty dla budżetu, wynikłe z obniżki JNS i wynoszące - według Kudrina - 10 mld dolarów. Nie wiadomo też, gdzie zamierza dokonać cięć.

Putin zapowiedział jednak "udoskonalenie tak ważnej sfery jak opłaty za surowce naturalne". Sugerował, że ma na myśli podwyższenie renty surowcowej, odprowadzanej przez kompanie naftowe i gazowe do skarbu państwa za licencje na korzystanie z miejsc wydobycia.

"Obecny system opłat za surowce naturalne nie zapewnia takiej renty surowcowej, która byłaby uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia" - powiedział Putin. Prezydent już wcześniej opowiadał się za zwiększeniem obciążeń dla koncernów surowcowych.

Prezydent zażądał także, by reformę podatkową przeprowadzono do końca 2004 roku, tak by później system mógł funkcjonować przez lata bez istotnych zmian. Jest to element, którego często domagają się zachodni inwestorzy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)