PolskaZapal świeczkę za ofiary stanu wojennego

Zapal świeczkę za ofiary stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi organizuje akcję społeczną upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Organizatorzy zachęcają, by 13 grudnia o 19.30 zapalić świeczkę w oknie lub wirtualnie – poprzez stronę internetową IPN. Symboliczne Światło Wolności pojawi się też na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. W akcję zaangażował się m.in. prezydent Bronisław Komorowski.

Zapal świeczkę za ofiary stanu wojennego
Źródło zdjęć: © IPN

Przeczytaj też: Prezydent zachęca: zapalmy 13 grudnia świece - symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego

"13 grudnia wraz z żoną zapalimy świecę - symbol pamięci o wszystkich ofiarach stanu wojennego oraz solidarności z tymi, którzy wciąż oczekują na wolność i pełnię demokratycznych swobód" - napisał Komorowski w liście dostępnym na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii. Zachęca w nim wszystkich mieszkańców Polski, "aby w geście solidarności rozpalili ten płomień pamięci i nadziei w swoich domach". Prezydent zwrócił się też do mediów z apelem o umieszczenie 13 grudnia symbolu świecy "na okładkach gazet, na stronach portali internetowych czy w oprawie graficznej programów telewizyjnych".

Druga edycja kampanii IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

W ramach obchodów 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, Instytut przygotował m.in. przejazd zabytkowym Ikarusem 280. Autobus będzie kursował w godzinach od 10.00 do 20.00 na trasie prowadzącej przez miejsca związane ze stanem wojennym. Podróżnych wysłuchają koncertu piosenek opozycyjnych. Przejazd autobusem edukacyjnym będzie bezpłatny, początek trasy na przystanku przy placu Konstytucji.

Z kolei przed kościołem św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu o godz. 16. będzie można obejrzeć wystawę plenerową „Ofiary stanu wojennego”, która przedstawia sylwetki 56 ofiar z okresu stanu wojennego, jak i okresu późniejszego, w tym trzech księży zamordowanych w 1989 r. Otwarcie wystawy poprzedzi msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.

Natomiast w stołecznym Teatrze Kamienica odbędzie się wieczór wspomnieniowy nawiązujący do działań artystycznych konspiracyjnego „Teatru domowego”. Na scenie wystąpi Emilian Kamiński. Zaproszenia będą do zdobycia w konkursie w Strefie Edukacyjnej IPN na Facebooku.

Więcej informacji: www.pamiec.pl/13grudnia

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)