Trwa ładowanie...

Zapadła decyzja o zamknięciu SKOK Wspólnota. Firma ma ponad miliard zadłużenia

1,1 mld zł zadłużenia, 74 tys. klientów w 84 oddziałach - tak wygląda w liczbach zamknięty decyzją gdańskiego sądu SKOK Wspólnota.
Share
Zapadła decyzja o zamknięciu SKOK Wspólnota. Firma ma ponad miliard zadłużenia
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d182f3j

Sędzia odczytując uzasadnienie orzeczenia o upadłości SKOK powiedział, iż wedle ustaleń, w ciągu ostatnich trzech lat w kasie notorycznie brakowało pieniędzy. W lipcu tego roku zadłużenie urosło do ponad 1,1 mld zł, przy aktywach wycenianych na 287 mln. SKOK jest winny swoim klientom ponad 25 mln zł oraz 817 mln Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Zarządzanie majątkiem upadłej kasy został przekazany syndykowi. Sąd równocześnie wezwał wierzycieli SKOKu, aby w ciągu najbliższych trzech miesięcy zgłosili się wraz ze swoimi roszczeniami. Sąd wyznaczył sędziego komisarza, zarządcę i ustanowił kuratora do reprezentowania upadłego w postępowaniu upadłościowym.

Komisja Nadzoru Finansowego, której celem jest opieka nad rynkiem bankowym w Polsce skierowała w lipcu pismo do sądu z wnioskiem o upadłość SKOK. Swoją decyzję argumentowała bardzo złą sytuacją finansową kasy oraz brakiem możliwości poprawy. Kasa uważa, że wniosek został oparty na negatywnych przesłankach.

d182f3j

97 proc. z 74 tys. deponentów otrzymało już zwrot swoich wkładów. Pozostałym 3 procentom kasa winna jest ponad 25 mln zł. Dzięki aferze Amber Gold wprowadzony został ustawowy wymóg zabezpieczenia tego typu wkładów. Gdyby nie te działania to kolejne tysiące obywateli straciłoby oszczędności całego swojego życia bez możliwości zwrotu.

Wszystkie osoby, które zainwestowały swoje pieniądze w SKOK odzyskają je. Niestety, proces zwracania należności może potrwać nawet kilka lub kilkanaście lat. Jest to zależne wyłącznie od tego, jak szybko zgłoszono wierzytelność.

Nieprawidłowości występujące w SKOK "Wspólnota" były na tyle poważne, że zarządca komisaryczny złożył do gdańskiej Prokuratury Okręgowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

SKOK Wspólnota powstał we Wrocławiu, ale od dwóch lat swoją siedzibę ma w Gdańsku. Do momentu zamknięcia posiadała 84 oddziały w całym kraju. Od ponad roku zarządzana była przez zarząd komisaryczny ustanowiony przez KNF. Plan naprawy kasy nie uratował firmy, więc niezbędna była decyzja o zakończeniu działalności. SKOK Wspólnota jest jedną z 55 Kas funkcjonujących na rynku usług finansowych w Polsce i jej sytuacja nie przekłada się na sytuację finansową pozostałych Kas.

d182f3j

Podziel się opinią

Share
d182f3j
d182f3j
Więcej tematów