Trwa ładowanie...

Zapada się torowisko na Głogowskiej w Poznaniu - tramwaje pojadą objazdami

Pomiędzy ul. Hetmańską a zajezdnią MPK przy ul. Głogowskiej zaczęło zapadać się torowisko. Z tego powodu tramwaje zwalniają tu do minimalnej prędkości, a już 23 września rozpocznie się remont.

Share
Zapada się torowisko na Głogowskiej w Poznaniu - tramwaje pojadą objazdamiŹródło: WP, fot: Zenon Kubiak
d1ye740

Torowisko zaczęło się zapadać w kilku miejscach na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem ulic Głogowskiej i Hetmańskiej a zajezdnią MPK. Widać wyraźnie zapadnięte kostki bruku.

- W torze remontowanym ostatnio w 1999 r. zerwały się mocowania szyny do podłoża i doszło do zniszczenia podlewu podszynowego. Prawdopodobnie jest to skutek wysokich temperatur, które wystąpiły tego lata – wyjaśnia Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK Poznań. – Wysokie temperatury powodują naprężenia termiczne w szynach, które wywołują wydłużanie się szyn, a w konsekwencji zerwanie mocowań. W dalszej konsekwencji ruchoma szyna spowodowała zniszczenie podlewu, a uszkodzenie rozeszło się także na odcinek toru remontowanego w 2006 roku w ramach modernizacji węzła – dodaje.

Na razie nie wstrzymano ruchu tramwaju na tym odcinku – motorniczowie muszą jednak zwalniać. To jednak rozwiązanie tymczasowe, dlatego MPK już zapowiedziało, że remont uszkodzonego odcinka torowiska rozpocznie się w środę, 23 września. Prace mają potrwać cztery dni. W tym czasie tramwaje linii numer 3, 5 i 8 będą kursowały zmienionymi trasami, a linia nr 19 będzie funkcjonowała przez cały dzień, a czasie szczytu komunikacyjnego z podwojoną częstotliwością.

d1ye740

Na czas prowadzonych prac zawieszone zostanie kursowanie linii nr 14, a uruchomiona zostanie autobusowa linia „za tramwaj” T14 na trasie Górczyn – rondo Kaponiera. Obsługę komunikacyjną na ul. Głogowskiej (od skrzyżowania Głogowska/Hetmańska w kierunku centrum) oprócz autobusu T14 zapewnią także tramwaje linii numer 3, 5 i 8.

Zmiany tras tramwajów obowiązujące w okresie od 23 do 27 września:

Linia 3
Tramwaje jadące z Wilczaka pojadą trasą bez zmian do przystanku Głogowska/Hetmańska, a następnie pojadą ulicami Hetmańską i 28 Czerwca do pętli Dębiec. Powrót po tej samej trasie,

Linia 5
Tramwaje jadące ze Stomila pojadą bez zmian do przystanku Most Teatralny, a następnie pojadą ulicami Roosevelta, Grunwaldzką, Reymonta i Hetmańską do przystanku Głogowska/Hetmańska, skąd wrócą trasą bez zmian do pętli Stomil,

Linia 8
Tramwaje jadące z Miłostowa pojadą bez zmian do przystanku Głogowska/Hetmańska, a następnie pojadą ulicami Hetmańską, Reymonta, Grunwaldzką i Roosevelta do przystanku Most Teatralny, skąd wrócą trasą bez zmian do Miłostowa,

d1ye740

Linia 14
Kursowanie linii zostaje zawieszone. Na odcinku od os. Sobieskiego do Dworca Zachodniego linia jest zastępowana przez linie 12 i 19, a od Dworca Zachodniego do Górczyna przez linię T14.

Linia 19
Linia zastąpi linię 14 na odcinku Os. Sobieskiego – Dworzec Zachodni. Linia kursuje codziennie przez cały dzień. Kursy tramwajów linii nr 19 będą się odbywały przez cały dzień, a dodatkowo w porannym szczycie komunikacyjnym od środy do piątku i w niedzielne popołudnie - z podwojoną częstotliwością.

Linia T14 – autobusowa linia „za tramwaj”:
Linia będzie kursować trasą: Górczyn – Głogowska – Roosevelta – Bukowska – Zeylanda – Zwierzyniecka – rondo Kaponiera – Roosevelta – Głogowska – Górczyn.

Autobusy linii numer T14 na ulicy Głogowskiej będą się zatrzymywały na przystankach tramwajowych. Na ul. Roosevelta (w rejonie mostu Dworcowego) będą miały zlokalizowane przystanki przy chodniku, a w rejonie ronda Kaponiera zatrzymają się przystanku Bałtyk, umożliwiając łatwą przesiadkę na tramwaje. Autobusy tej linii będą kursowały od środy do piątku w szczycie komunikacyjnym z częstotliwością co około 6 minut, a weekend 26-27.09 co około 8-9 minut.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1ye740
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ye740
d1ye740
Więcej tematów