Trwa ładowanie...
d15paso

Żanna Niemcowa laureatką tegorocznej Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy

Żanna Niemcowa została laureatką tegorocznej Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy. Przyznanie nagrody córce zamordowanego w Moskwie opozycjonisty Borysa Niemcowa ogłosił szef MSZ - Grzegorz Schetyna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żanna Niemcowa laureatką tegorocznej Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy
(PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d15paso

Nagrodę wręczą 4 sierpnia prezydent Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa, który przewodniczy Kapitule Nagrody.

Schetyna powiedział, że Żanna Niemcowa, najstarsza córka Borysa Niemcowa, dziennikarka, jest depozytariuszem walki, którą prowadził jej ojciec. Borys Niemcow - mówił szef MSZ - był symbolem tego wszystkiego, co najlepsze w historii Rosji ostatnich lat - symbolem rosyjskiej opozycji, która realizowała ideę solidarności. - Przez solidarność, przez współpracę tak z Polakami, jak z Ukraińcami, sąsiadami, tymi wszystkimi, którzy chcą Europę, w tym wypadku Rosję, zmieniać w sposób otwarty, pokojowy - powiedział Schetyna.

Nagroda Solidarności to przyznawane od ubiegłego roku przez Ministra Spraw Zagranicznych wyróżnienie za wybitne działania na rzecz promocji i ochrony demokracji oraz wolności obywatelskich. Pierwszym jej laureatem został Mustafa Dżemilew - ukraiński lider walki o prawa Tatarów Krymskich. Łączna wartość nagrody wynosi milion euro.

55-letni Borys Niemcow został zastrzelony 27 lutego wieczorem przed murem Kremla. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy. W latach 2011-2012 Niemcow był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

d15paso

Podziel się opinią

Share

d15paso

d15paso
Więcej tematów