Świat"Zaniżona liczba ofiar Czarnobyla"

"Zaniżona liczba ofiar Czarnobyla"

Liczba śmiertelnych ofiar katastrofy w
elektrowni atomowej w Czarnobylu przed 20 laty może być znacznie
wyższa, niż wynikałoby to z oficjalnych ocen, mówiących o 93 tys.
stwierdzonych bądź oczekiwanych zgonach na raka na całym świecie -
ogłosiła organizacja ochrony środowiska Greenpeace.

"Zaniżona liczba ofiar Czarnobyla"
Źródło zdjęć: © AFP

Raport, oparty na badaniach Państwowej Akademii Nauk Białorusi, mówi, że z 2 mld ludzi, których dotknęły skutki awarii w Czarnobylu u 270 tys. rozwinie się nowotwór, a 93 tys. z nich z tego powodu umarło bądź umrze.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ocenia, że dotychczas zmarło 4 tys. ludzi z powodu skażenia atomowego, spowodowanego wybuchem reaktora czarnobylskiego 26 kwietnia 1986 roku. Radioaktywny pył z Czarnobyla dotarł do krajów Europy Północnej i Zachodniej, a nawet wschodnich stanów USA.

To niebywałe, że MAEA umniejsza skutki najpoważniejszej w historii ludzkości katastrofy atomowej - powiedział członek Greenpeace Iwan Błokow.

Raport Greenpeace zakłada, że w sumie ok. 200 tys. ludzi w Rosji, na Ukrainie i Białorusi zmarło już dotychczas z powodu różnych chorób - np. chorób układu krążenia - które można uznać za wywołane katastrofą.

Zdaniem członka Greenpeace Jana van de Putte, "nie ma przyjętej metody oceniania liczby osób, które mogły umrzeć z powodu takich chorób". Jedyna przyjęta metoda dotyczy obliczania przypadków raka - powiedział.

Raport informuje, że zachorowalność na raka na Białorusi wzrosła o 40% między 1990 a 2000 r. Również u dzieci, których w momencie awarii nie było jeszcze na świecie, liczba nowotworów tarczycy wzrosła 88,5-krotnie. W regionie rośnie również zachorowalność na białaczkę, nowotwory jelit, odbytu, piersi, pęcherza, nerek i płuc.

Przemieszczenie setek tysięcy ludzi, przeprowadzone po awarii w Czarnobylu, dostarczyło tym ludziom dodatkowych napięć. Stało się jeszcze jednym czynnikiem, który mógł mieć wpływ na osłabienie ich zdrowia - głosi raport. Według autorów tego dokumentu, katastrofa w Czarnobylu rozbiła całe społeczności na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

"Złożone współdziałanie różnych czynników, jak słabe zdrowie, większe koszty systemu ochrony zdrowia, przemieszczenie ludzi, utrata ziem uprawnych i zatrucie żywności, kryzys ekonomiczny, koszta rehabilitacji dla państwa, problemy polityczne, osłabienie siły roboczej stworzyły ogólny kryzys" - konkludują autorzy raportu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)