Zaniedbywanie niemowląt prowadzi do zmian w ich mózgu
Niemowlętom, którym nie poświęca się
dostatecznie dużo uwagi, grożą zmiany w gospodarce hormonalnej
mózgu, mogące prowadzić do późniejszych problemów w kontaktach
międzyludzkich - uważają amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu
Wisconsin w Madison.
Takie dzieci mogą mieć problemy z nawiązaniem serdecznych kontaktów z drugą osobą - tłumaczą w ostatnim wydaniu naukowego periodyku "Proceedings" Amerykańskiej Akademii Nauk.
Naukowcy zbadali 18 czteroletnich dzieci z rosyjskich i rumuńskich domów dziecka, w których nie okazywano im czułości, adoptowanych przez amerykańskie małżeństwa. Dzieci te porównano z ich rówieśnikami, które od narodzin znajdowały się pod opieką biologicznych rodziców.
Badanie polegało na pomiarach dwóch hormonów: oksytocyny i wazopresyny w mózgu, które wspomagają nawiązywanie kontaktów oraz pomagają w łatwiejszym znoszeniu stresu. Dzieci adoptowane miały nie tylko niższy poziom obu hormonów lecz także nie podnosił się on podczas serdecznej zabawy z ich przybranymi matkami.
Nie oznacza to jednak, iż dzieci te są w przyszłości skazane na trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi - wyjaśnia kierujący badaniami profesor psychologii Seth Pollak. _ Nie twierdzimy nic ponad to, iż w przypadku wystąpienia społecznych problemów mogą one mieć biologiczne podłoże. Z tą wiedzą można by stworzyć lepsze metody leczenia_- tłumaczy dalej Pollak.
Jest to pierwsza wskazówka, iż niedostateczne zainteresowanie okazywane małym dzieciom może przyczyniać się do trwałych skutków neurobiologicznych (a nie tylko psychologicznych) - twierdzą badacze.