Trwa ładowanie...

"Zamordowaliśmy Morze Marmara". Turcja walczy z "morskimi smarkami"

Turcja zmaga się z poważnym problemem ekologicznym. Plaże Morza Marmara zalewa charakterystyczny, lepki śluz, zwany potocznie "morskimi smarkami", który powstał wskutek działalności człowieka. Tracą na tym miejscowi rybacy oraz odmrażana po lockdownie turystyka. Choć służby próbują walczyć z tym zjawiskiem, na razie nie widać rychłego końca problemu.

"Zamordowaliśmy Morze Marmara". Turcja walczy z "morskimi smarkami" "Zamordowaliśmy Morze Marmara". Turcja walczy z "morskimi smarkami" Źródło: East News
d27tit9
d27tit9

Śluz powstaje w wyniku nadmiernej ilości nieoczyszczonych ścieków wpuszczanych do morza. Przy wysokich temperaturach dochodzi w takim środowisku do przerostu glonów, co prowadzi do wytworzenia się "morskich smarków".

Choć u wybrzeży Turcji zjawisko to zaobserwowano po raz pierwszy już w 2007 roku, to zdaniem ekspertów, tak dużo śluzu jak w tym roku, jeszcze nie było nigdy.

Oceanograf, prof. Cemal Saydam, który poświęcił dwadzieścia lat badaniom wód Morza Marmara zwraca uwagę, że problem zanieczyszczenia środowiska się nasila. - Śluz to efekt działalności człowieka. Duże zaludnienie, przemysł, rolnictwo. To wszystko prowadzi do jego powstawania - powiedział portalowi voanews.com.

Zobacz też: WOW! Czyli wszystko o wodzie

- Niestety zamordowaliśmy Morze Marmara - mówi Zuhal Yaran mieszkaniec Stambułu. Winą za ten stan rzeczy obwinia polityków. Jego zdaniem nie zrobili oni wystarczająco dużo, by przeciwdziałać zjawisku.

d27tit9

Na razie tureckie służby próbują doraźnie walczyć ze śluzem, wypompowując go z wody. Jest go jednak na tyle dużo, że sposób ten wydaje się mało efektywny.

Morze Marmara. Reaguje prezydent Turcji

Dlatego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powołał 300-osobowy zespół, który ma dokładnie zbadać przyczyny tak licznego nagromadzenia śluzu i opracować lepsze metody jego zwalczania.

Pozbycie się tego problemu leży w interesie wszystkich. Mieszkańców wybrzeży, rybaków, ale też branży turystycznej, która chce odrobić straty poniesione w wyniku pandemii COVID-19.

Przeczytaj też:

d27tit9

Źródło: voanews.com/bbc.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27tit9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27tit9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj