Zamojszczyzna. Setna rocznica bitwy pod Komarowem
Największa bitwa kawaleryjska w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ponad 350 kawalerzystów ochotników konno, 100 rekonstruktorów, 300 żołnierzy Wojska Polskiego – dzisiaj odbędzie się inscenizacja epizodów bitwy pod Komarowem.
30.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:45
Centralne Obchody Święta Kawalerii Polskiej, które zostały ustanowione w sprawie zwycięstwa pod Komarowem, odbędą się w niedzielę. Będzie to połączone z obchodami 100. rocznicy bitwy pod Komarowem. Udział w obchodach zapowiedziało bardzo dużo oddziałów kawalerii ochotniczej z całego kraju.
O godz. 12.00 w Wolicy Śniatyckiej odbędzie się uroczysty kawaleryjski apel pamięci. Złożą się na niego m.in. defilada pododdziałów i pokazy Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.
– Przeważające siły sowieckie Budionnego zostały powstrzymane przez kawalerzystów polskich, którzy włożyli bardzo wielką ofiarę krwi i wysiłku w tą bitwę, żeby pokonać zaprawioną w bojach armię sowiecką, gdy już wydawało się, że państwo polskie runie pod bolszewicką nawałą i runie, otwierając drogę Sowietom w kierunku zajęcia całej Europy. Ta bitwa była niejako fragmentem Bitwy Warszawskiej. Powstrzymała bardzo ważny związek taktyczny armii sowieckiej i walnie przyczyniła się do zwycięstwa polskiego, które głównie rozegrało się na przedpolach Warszawy – zaznacza Sławomir Zawiślak, Prezes Okręgu Zamojskiego Światowego Związku Żołnierzy AK
Setna rocznica bitwy pod Komarowem. Zwycięstwo Polaków
Bitwa pod Komarowem rozegrała się 31 sierpnia 1920 roku i uznawana jest za ostatnie wielkie starcie kawalerii w historii. Była to największa bitwa kawaleryjska w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Naprzeciw siebie stanęło wówczas 1,5 tys. kawalerzystów polskich i 6 tys. rosyjskich.
Na przełomie sierpnia i września 1920 r. doszło do największej bitwy kawaleryjskiej pod Komarowem na przedpolach Zamościa. Starły się tam wojska wchodzące w skład 3. Armii gen. Władysława Sikorskiego i rosyjskiej 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego. Główny udział w bitwie ze strony polskiej miała 1. Dywizja Jazdy dowodzona przez płk. Juliusza Rómmla.
Zwycięstwo odniesione przez polskie oddziały pod Komarowem przypieczętowało zwycięstwo w całej wojnie 1920. Nasze zwycięstwo zmusiło Rosjan do odwrotu.
Obchody rocznicowe bitwy pod Komarowem zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest to święto o charakterze państwowym.