Trwa ładowanie...

Zamojszczyzna. Setna rocznica bitwy pod Komarowem

Największa bitwa kawaleryjska w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ponad 350 kawalerzystów ochotników konno, 100 rekonstruktorów, 300 żołnierzy Wojska Polskiego – dzisiaj odbędzie się inscenizacja epizodów bitwy pod Komarowem.

Bitwa pod Komarowem 1920 r. Bitwa pod Komarowem 1920 r.
d19dzfm
d19dzfm

Centralne Obchody Święta Kawalerii Polskiej, które zostały ustanowione w sprawie zwycięstwa pod Komarowem, odbędą się w niedzielę. Będzie to połączone z obchodami 100. rocznicy bitwy pod Komarowem. Udział w obchodach zapowiedziało bardzo dużo oddziałów kawalerii ochotniczej z całego kraju.

O godz. 12.00 w Wolicy Śniatyckiej odbędzie się uroczysty kawaleryjski apel pamięci. Złożą się na niego m.in. defilada pododdziałów i pokazy Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

Przeważające siły sowieckie Budionnego zostały powstrzymane przez kawalerzystów polskich, którzy włożyli bardzo wielką ofiarę krwi i wysiłku w tą bitwę, żeby pokonać zaprawioną w bojach armię sowiecką, gdy już wydawało się, że państwo polskie runie pod bolszewicką nawałą i runie, otwierając drogę Sowietom w kierunku zajęcia całej Europy. Ta bitwa była niejako fragmentem Bitwy Warszawskiej. Powstrzymała bardzo ważny związek taktyczny armii sowieckiej i walnie przyczyniła się do zwycięstwa polskiego, które głównie rozegrało się na przedpolach Warszawy – zaznacza Sławomir Zawiślak, Prezes Okręgu Zamojskiego Światowego Związku Żołnierzy AK

Jak wygladają polskie drogi podczas wakacji 2020? Policjant zauważa, że jest bezpieczniej

Setna rocznica bitwy pod Komarowem. Zwycięstwo Polaków

Bitwa pod Komarowem rozegrała się 31 sierpnia 1920 roku i uznawana jest za ostatnie wielkie starcie kawalerii w historii. Była to największa bitwa kawaleryjska w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Naprzeciw siebie stanęło wówczas 1,5 tys. kawalerzystów polskich i 6 tys. rosyjskich.

d19dzfm

Na przełomie sierpnia i września 1920 r. doszło do największej bitwy kawaleryjskiej pod Komarowem na przedpolach Zamościa. Starły się tam wojska wchodzące w skład 3. Armii gen. Władysława Sikorskiego i rosyjskiej 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego. Główny udział w bitwie ze strony polskiej miała 1. Dywizja Jazdy dowodzona przez płk. Juliusza Rómmla.

Zwycięstwo odniesione przez polskie oddziały pod Komarowem przypieczętowało zwycięstwo w całej wojnie 1920. Nasze zwycięstwo zmusiło Rosjan do odwrotu.

Obchody rocznicowe bitwy pod Komarowem zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest to święto o charakterze państwowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19dzfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19dzfm
Więcej tematów