Trwa ładowanie...
20-09-2014 01:35

Zamieszki w Glasgow po szkockim referendum

W Glasgow doszło do incydentów wywołanych przez zorganizowaną grupę skinheadów opowiadających się za utrzymaniem unii Szkocji z Anglią. BBC mówi o "skoordynowanym ataku skinheadów" na miejscowych zwolenników szkockiej niepodległości.

Zamieszki w Glasgow po szkockim referendumŹródło: PAP/EPA, fot: ROBERT PERRY
d24uc62
d24uc62

Czwartkowe referendum przyniosło sukces obrońcom status quo. Glasgow - największe miasto szkockie - jest jednym z czterech okręgów wyborczych, w którym większość głosowała za wystąpieniem Szkocji ze Zjednoczonego Królestwa.

Kilkusetosobowa grupa brytyjskich lojalistów stawiła się na placu w centrum miasta, prowokując i atakując separatystów, którzy na tym placu mieli swą nieoficjalną kwaterę.

Lojaliści, wśród których byli kibice piłkarskiego Glasgow Rangers, przyszli na plac z brytyjskimi flagami i skandowali obelgi pod adresem obecnych tam ich politycznych przeciwników. Rozpostarli transparent z napisem "Szkocja jest brytyjska".

d24uc62

Doniesienia mówią o faszystowskich pozdrowieniach "Sieg Heil" i incydencie ze spaleniem szkockiej flagi. Doszło do szarpaniny, przepychanek i bijatyk. Odpalono racę używaną w ratownictwie morskim. Poleciały także butelki.

Konna policja starała się rozdzielić obie strony, by ochronić mniej liczną grupę zwolenników szkockiej niepodległości. Zamknięto okoliczne ulice. Policja udaremniła marsz unionistów ulicami miasta. Dopiero wieczorem udało się jej przywrócić spokój w mieście.

Według doniesień szkockich portali, zajścia sprowokowały bojówki tzw. Szkockiej Ligi Obrony (SDL) - skrajnie prawicowego ruchu ulicznego protestu powiązanego z działającą w Anglii Angielską Ligą Obrony (EDL) - organizacją głoszącą hasło powstrzymania islamizacji Zjednoczonego Królestwa.

d24uc62
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24uc62
Więcej tematów