Trwa ładowanie...

Zamieszanie wokół obrazu wartego 460 mln dolarów. Eksperci mają wątpliwości, czy to dzieło da Vinci

Autentyczność obrazu "Zbawiciel Świata” Leonarda da Vinci, sprzedanego za rekordową kwotę 450 mln dolarów, budzi wątpliwości niektórych ekspertów.

Zamieszanie wokół obrazu wartego 460 mln dolarów. Eksperci mają wątpliwości, czy to dzieło da VinciŹródło: Getty Images, fot: EDUARDO MUNOZ ALVAREZ
d20dbpz
d20dbpz

Już przed aukcją w słynnym domu aukcyjnym Chistie’s w Nowym Jorku, pojawiły się głosy, że dzieła nie stworzył Leonardo da Vinci, lecz jego uczeń, włoski artysta Giovanni Boltraffio.

Zobacz też: Rekordowa aukcja

Krytyk sztuki Jerry Saltz z redakcji magazynu "New York” napisał, że choć nie jest historykiem sztuki, "analizuje obrazy od pół wieku i wystarczy rzucić okiem na obraz, by stwierdzić, że to nie jest dzieło Leonarda". "Jest całkowicie martwe. Było przemalowane tyle razy, że wygląda jednocześnie na dzieło stare i nowe” – tłumaczył.

Todd Levin, kurator z Levin Art Group twierdzi, że "przypisywanie autorstwa Leonardowi jest błędem". Ekspert uważa, że obraz namalował Boltrafiio. Michael Daley, dyrektor ArtWatchUK też kwestionuje autentyczność obrazu, nazywając go "przerabianym wrakiem". Jego zdaniem "Salvator Mundi” musiał powstać po 1900 r.

d20dbpz

Obraz należał do kolekcjonera Charlesa Robinsona z Richmond, który myślał, że posiada dzieło naśladowcy Leonarda, Bernardino Luini. 1958 r. "Zbawiciel Świata” został sprzedany w domu aukcyjnym Sotheby’s za 60 dolarów, następnie poddany konserwacji i uznany za dzieło da Vinci. Rosyjski miliarder kupił obraz w 2013 r. za 127,5 mln dolarów.

Aukcja w Nowym Jorku trwała 19 minut, kolekcjoner zrobił rekordowe zakupy przez telefon.

Źródło: The Guardian

d20dbpz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20dbpz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj